Yardarm deyimi nereden geliyor?

Bu, uzmanlarımızın zaman zaman aldığı bir sorudur. Şimdi, ilgilenen herkes için eksiksiz bir ayrıntılı açıklama ve cevabımız var!

Sormuş: İskoç Nitzsche
Puan: 4.1/5(50 oy)

İfadenin kaynaklandığına inanılıyor kuzey Atlantik'te, güneşin saat 11 civarında kare yelkenli gemilerin üst direk direklerinin (yarda) üzerine yükseleceği yer . Bu, memurların aşağı inip günün ilk rom totunun tadını çıkaracakları öğleden önce 'sakin olun' ile aynı zamana denk geldi.

Güneşin yardarm üzerinde olmasının anlamı nedir?

Bunu belirtmek için geleneksel bir denizcilik deyişi sabah içkisi zamanı .

Yardam kelimesi ne anlama gelir?

: kare bir geminin avlusunun her iki ucu .Avlu kolu üzerindeki sözler ne anlama geliyor?

YARD GÜNEŞ YARDARM'IN ÜZERİNDE (YA DA ÖN YARD) Deniz subaylarının deyiminin anlamı ' Bir içki zamanı ', güneş avlu kolunun üzerine çıkmadan, yani öğlen yaklaşmadan önce gemide bir şeyler içmek kötü bir formdur. Bu ifadenin son kelimesi daha doğru bir şekilde YARDARM'ın FOREYARD'ıdır.

gemi avlusu nedir?

bir avlu yelkenlerin açıldığı direk üzerindeki bir direk . Ahşap veya çelikten veya alüminyum veya karbon fiber gibi daha modern malzemelerden yapılabilir. Bazı baş ve kıç teçhizatlarının yardaları olmasına rağmen, bu terim genellikle kare yelkenlerde kullanılan yatay direkleri tanımlamak için kullanılır.

Yardım | Örneklerle Anlam | İngilizce Öğren | Kelime Kitabım

27 ilgili soru bulundu

Kaka güvertesine neden kaka güvertesi denir?

Kelimesi kelimesine alıntı yapıyoruz: İsim Fransızca kıç anlamına gelen la poupe kelimesinden, Latince puppis'ten gelmektedir. . Bu nedenle, kıç güvertesi teknik olarak bir kıç güvertesidir ve yelkenli gemilerde genellikle kıç kabini olarak da bilinen kıç veya kabinden sonra yükseltilmiştir.

Bir geminin 4 kenarına ne denir?

Şimdi için kelimeleri öğrenelim ön, arka, sol ve sağ teknenin yanları. Teknenin ön tarafına pruva, arkasına ise kıç denir. Pruvaya bakıldığında teknenin sol tarafı iskele tarafıdır. Ve sancak, bir teknenin sağ tarafı için karşılık gelen kelimedir.

Güneşin yardarm üzerinde olduğu sözü nereden geliyor?

İfadenin kaynaklandığına inanılıyor kuzey Atlantik'te, güneşin saat 11 civarında kare yelkenli gemilerin üst direk direklerinin (yarda) üzerine yükseleceği yer . Bu, memurların aşağı inip günün ilk rom totunun tadını çıkaracakları öğleden önce 'sakin olun' ile aynı zamana denk geldi.

Bir yelkenli gemide yardarm nerede?

Bir yelkenli gemideki yardarmlar direklere monte edilmiş yatay keresteler veya direkler , kare yelkenlerin asıldığı. (Buradaki yard sözcüğü, aynı zamanda ölçü birimimizin de kaynağı olan sivri çubuk için kullanılan eski bir Cermen sözcüğünden gelmektedir.)


Bir yardarm nereden bulacaksın?

isim Denizcilik. kare bir yelkenin avlusunun dış kısımlarından biri .

İngilizce'de Kirişler ne demek?

başlıca İngiliz. : bol bol : bol ekmek ve tereyağı yığınları ve çay kırbaçları— Molly Weir.

Güneş yardarm üzerinden geçtiğinde saat kaçtır?

Bu aslında bir denizcilik ifadesiydi: bir yardarm, bir tersanenin dış ucu, bir yelkenin asılması için bir gemi direğine asılan silindirik bir direk. Belirtilen günün saati öğle vakti , genellikle sanıldığı gibi akşam saat 6'dan ziyade.

Direkler direklere nasıl bağlanır?

Tüm metrekareler Diğer tersanelerin uçlarının altında paralel olarak asılı duran dikme yelkenler hariç, direklerin önüne dik açılarla asılır. Lateen yardalar direklere eğik olarak asılır. Mizen hariç, bir geminin yardaları kare şeklindedir.


Topsail yard nedir?

Bunun yerine bir jack-yard üst yelkeni (veya kulüp üst yelkeni) alt kenarının (veya ayağının) kalığın ucunun ötesine uzatılmış bir kısa avlu, 'jack-yard' olarak adlandırılır. Bir jack-yard üst yelkeni ayrıca yukarıda bahsedilen dikey avluya sahip olabilir, ancak bu çok büyük bir üst yelken yapar.

Mainbrace'i birleştirmenin anlamı nedir?

Sonunda, ana braketi Splice siparişi şu anlama geldi: mürettebat fazladan bir rom tayınını alacaktı ve özel günlerde yayınlandı: savaşta zaferden sonra, hükümdar değişikliği, kraliyet doğumu, kraliyet düğünü veya filo denetimi.

Bir geminin farklı taraflarına ne denir?

Bir geminin pruvasına doğru ileriye bakarken, iskele ve sancak sırasıyla sol ve sağ taraflara bakın. Tekne kullanımının ilk günlerinde, gemilerin merkez hatlarında dümenler bulunmadan önce, tekneler bir dümen küreği kullanılarak kontrol ediliyordu.

Geminin sol tarafına ne denir?

'Sancak' geminin sağ tarafı anlamına gelirken, sol taraf artık 'gemi' olarak anılmaktadır. Liman ' - gerçi bu her zaman böyle değildi. Eski İngilizce'de terim 'bæcbord' idi (modern Alman Backbord ve Fransız babord'da).


Geminin bölümlerine ne ad verilir?

Bir geminin ortak görünen kısımları; dümen, çapa, pruva, salma, konaklama, pervane, direk, köprü, ambar kapakları ve pruva pervaneleri . Diğer yandan geminin görünmeyen ancak yapısal kısmı; perdeler, çerçeveler, kargo ambarları, hazne tankı, çift dip, kirişler, batardolar, yan kaplama vb.

Neden kaka denir?

'Kaka' kelimesi ilk olarak 600 yıl önce yazılmıştır. bir geminin arka güvertesi ile ilgili olarak . ... 1744'e gelindiğinde, muhtemelen şimdiye kadarki en uygun etimolojik evrimde, kaka gazın geçmesini geçti ve sonunda dışkı için bir terim olarak anlamını buldu.

Donanma tuvaletine neden kafa denir?

Donanma Departmanı Kütüphanesi

Denizcilik anlamında 'kafa' bir geminin pruva veya baş kısmı 1485'e kadar uzanır . Geminin tuvaleti tipik olarak, sıçrayan suyun tuvalet alanını doğal olarak temizlemeye yaradığı, bowsprit tabanının yakınında geminin başına yerleştirildi.

Eski gemilerde nereye kaka yaptılar?

Çoğu gemide, baş olarak adlandırılan geminin pruvasında (ön uç) bir yer olurdu. Bu, yere çömelmek için bir delikti. dışkı doğrudan aşağıdaki denize düşmek . Yay çubuğunun her iki yanında genellikle iki delik bulunurdu.


Bir direğin dibine ne denir?

Boom – Ana yelkenin altını tutan ve ana direğe bağlı olan armanın direğe bağlı dikey kısmı. Bizimki de direk gibi alüminyumdu. yay minberi – Adını benzediği için alır, papyon üzerine takılan metal bir parçadır. ... Bir bowsprit'in amacı, yelken alanını arttırmaktır.

Gemi direğinin tepesine ne denir?

bir bulunamadı taşıdıkları yelken miktarı nedeniyle daha yüksek direk yükseklikleri gerektiren daha büyük yelkenli gemilerin direk yapısının bir parçasıdır. Üst direk bölümü, güverte üzerindeki ikinci direktir ve alt direğe bağlıdır.

Kirişler ne için kullanılır?

Bağlamalar kullanılır nesnelerin ve yapıların inşasını sağlamak için direkleri veya direkleri birleştirmek . İzcilikte bu faaliyete öncülük denir. Ortak öncü projeler arasında geçitler, köprüler ve platformlar ya da lavabolar, sandalyeler, banklar ve masalar gibi daha küçük kamp öğeleri bulunur.