Tüm viniller aynı boyutta mı?

Bu, uzmanlarımızın zaman zaman aldığı bir sorudur. Şimdi, ilgilenen herkes için eksiksiz bir ayrıntılı açıklama ve cevabımız var!

Sordu: Bay Toni Sanford V
Puan: 4.2/5(16 oy)

Standart BoyutlarVinil kayıt boyutları, diskin yüzeyinde ne kadar müzik depolandığına bağlı olarak farklılık gösterir. Kayıtlar üç standart boyutta gelir: 7 inç, 10 inç ve 12 inç .

Tüm plak çalarlar aynı boyutta vinilleri mi kullanıyor?

Tüm plak çalarlar, her boyuttaki vinil kaydı çalmaz . Tüm plak çalarlar, 12 inç ve 7 inç olan en yaygın iki vinil plak boyutunu oynayacaktır, ancak 10 inçlik bir plak çalabilmeleri çok daha az olasıdır.

Vinilimin hangi boyutta olduğunu nasıl bilebilirim?

Vinil plaklar ayrıca üç standart çapta gelir: 7 inç, 10 inç ve 12 inç . Çap ne kadar büyük olursa, oluk o kadar uzun olabilir ve dönme hızına bağlı olarak olası oynama süreleri o kadar uzun olabilir. (Gerçek çalma süresi, hız ile olukların uzunluğu arasındaki orandır.)Viniller evrensel midir?

Vinilin Sesi Universal Music Enterprises tarafından yaratıldı , müzik tabanlı eğlencede dünya lideri Universal Music Group'un (UMG) küresel katalog bölümü.

Plak sesinin sahibi kim?

Kayıt koleksiyonunuza eklemek için istekli misiniz? The Sound of Vinyl, döner tablanızı yeni ve klasik melodilerle beslemenin yeni bir yoludur. Sanayi tarafından desteklenmektedir ağır siklet Evrensel Müzik Grubu , Sound of Vinyl, üyelerin 20.000'den fazla kitaptan oluşan bir katalogdan çevrimiçi olarak tabak satın almalarını sağlar.

Vinil Kayıt Boyutları ve Hızları | 33 – 45 – 78 RPM ne anlama geliyor?

36 ilgili soru bulundu

Çoğu kayıt 33 veya 45 mi?

Vinil kayıtlar şu şekilde üretilir: olmak üç hızdan birinde oynanır: 33 1/3 RPM, 45 RPM ve 78 RPM. 78 RPM kaydıyla neredeyse hiç uğraşmayacaksınız, bu yüzden endişelenmeyin. Tam boyutlu 12 inçlik kayıtların çoğu 33 1/3 RPM olacak, ancak bazıları - özellikle EP'ler ve maksi single'lar - 45 RPM'de olacak.

45 ve 33 kayıt arasındaki fark nedir?

RPM ne kadar yüksek olursa, vinil kalemin altından o kadar hızlı geçer. ... Bu nedenle, 45 RPM'de çalınacak kayıtlar, daha fazla ses kalitesine ve daha az bozulmaya sahip olma potansiyeline sahiptir. 33 1/3 dev/dak kayıtlar. 45 RPM, özellikle bir kayıt tarafının sonunda, genellikle daha iyi yüksek frekanslar sağlayacaktır.

Herhangi bir plak çalarda herhangi bir plak çalabilir misin?

Buradaki cevap evet, bazı pikaplar tüm kayıt boyutlarını çalabilir . Bugünün pazarındaki çoğu pikap 33 RPM ve 45 RPM kayıt çalabilir. Daha küçük bir pikap yüzdesi de 78 RPM kaydı oynatma olanağına sahiptir.

33 45 ve 78 kayıt arasındaki fark nedir?

33 RPM kayıtları, genellikle 12 inç çapında olan en büyük boyuttadır. 78 RPM kayıtları genellikle 10 inç çapında .

Vinil plak kapakları ne boyutta?

Tipik karton LP kol kapağının boyutu 12.375 inç (31.43 cm) kare . 1990'ların ortalarından başlayarak, kompakt disk (CD), fiziksel olarak dağıtılan müzik ürünlerinin en yaygın biçimiydi.

Normal bir plak çalarda 45s oynayabilir misin?

Her adaptör, neredeyse tüm kayıt oynatıcılarda 45 RPM single çalmanıza izin verir . Adaptörlerin kullanımı kolaydır, sadece 7' kaydın ortasına oturtun ve döner tabla miline yerleştirin - alet gerekmez!

Farklı vinil boyutları var mı?

Standart Boyutlar

Vinil kayıt boyutları, diskin yüzeyinde ne kadar müzik depolandığına bağlı olarak farklılık gösterir. Kayıtlar üç standart boyutta gelir: 7 inç, 10 inç ve 12 inç .

7 ve 12 vinil arasındaki fark nedir?

Genel olarak, 7 inç rekor single'lar, sonradan gelen 12 inçlik tam albümü desteklemek için mükemmeldir. ... Ancak, küçük boyutu nedeniyle, 7 inçlik kapasite, tam uzunluktaki bir diskten daha azdır. Genel olarak, kaydınız 45 RPM'deyse, her bir tarafa yaklaşık 5 dakikalık müzik sığabilir. 33 RPM'de, her iki tarafa 7 dakika koyabilirsiniz.

10 inç vinil ne kadar uzun?

78 rpm'lik günlerin bir devri, insanlar hala 10 boyutlu rekorun yeniliğini seviyor. 33 ⅓ RPM: Optimum ses kalitesi için zamanlama 9-12 dakikadır taraf başına ancak bir miktar ses ve ses seviyesinin düşmesiyle birlikte 15 dakikaya kadar sürebilir.

Bir vinilin bir tarafı ne kadar uzun olabilir?

Bir vinil LP tutabilir 40 dakikadan fazla müziğin bir tarafı.

12 inçlik bir karışım nedir?

'On iki inç' terimi genellikle bir bir şarkının bir veya daha fazla genişletilmiş miksajı veya remiksi ile vinil single . ... Birçok CD single'ı, eski EP vinil formatına benzer bir şekilde, bu tür şarkılar içerir.

45'ler neden 33'lerden daha iyidir?

45'ler 33'lerden daha hızlı hareket ettiğinden, daha fazla dalga biçimi tanımı daha fazla yer kaplayan formata sıkıştırılabilir. 45'e basarken oluşturulan daha fazla çarpma ve oluklar, daha iyi ses kalitesi anlamına gelir. ... Yine dijital dünyadaki MP3 ses kalitesi sorunlarına benziyor.

Neden bazı kayıtlar 33 ve bazıları 45?

sefil bir şekilde başarısız olan RCA 1930'larda bir 33'ü halka serbest bırakmak için piyasaya çıktı 45 devir/dakika. Kayıt diğer seçeneklerden daha küçüktü. Sonunda, RCA, Columbia Record 33 ile doğrudan rekabet edebilmek için formatı yayınladı.

Kayıtlara neden 33 deniyor?

Bu format, her bir taraf için yaklaşık üç ila dört dakikaya izin verdi. 33 RPM rekoru yükseldi plak şirketleri, süreçte herhangi bir ses kalitesini kaybetmeden bilgileri daha küçük boyutlu bir plak üzerine basabileceklerini fark ettiklerinde öne çıkanlar . Aniden, bu format her iki taraf için yaklaşık 22 dakikalık bir oynatma süresine sahip oldu.

En yaygın vinil boyutu nedir?

En yaygın boyutlar yedi, 10 ve 12 inç çapında , ancak ne tür bir vinil kaydınız olduğunu belirlemenin tek yolu boyut değildir.
...
Vinil Kayıt Formatları

  • 78 RPM Kayıt Geçmişi: ...
  • 3313devir: ...
  • 45 dev/dak:

45 plak ne zaman çıktı?

Bu kulağa hantal veya hantal gelse de, ticari olarak piyasaya sürülen vinil 45'ler 1949 Camden'in RCA'sı Victor müzik endüstrisinde devrim yarattı. Gomalak 78'lerden daha iyi ses çıkardılar, daha uzun sürdüler ve düşürüldüklerinde parçalanmama eğilimindeydiler.

Neden bazı LP'ler 45 rpm'dir?

Diski 1890'lardan beri kullanılan 10 inç, 78 rpm disklerden daha küçük yapmak için hızı 45 rpm'ye indirdiler ve çok daha ince bir oluk kullandı . Bu, daha küçük bir alanda daha fazla oluk yerleştirebilecekleri anlamına geliyordu.

7 inç vinil plaklar nelerdir?

7 inçlik kayıtlar (45'ler olarak da adlandırılır), 45 rpm'lik oynatma hızlarıyla anılır ve 7 inçlik standart çapları . 45 rpm'de yan başına yaklaşık 4-6 dakika tutarlar.