Dalak bükülme sendromu tehlikeli midir?

Bu, uzmanlarımızın zaman zaman aldığı bir sorudur. Şimdi, ilgilenen herkes için eksiksiz bir ayrıntılı açıklama ve cevabımız var!

Sordu: Brenna Rücker
Puan: 4.8/5(57 oy)

Splenik bükülme sendromu, kolonunuzda gaz birikmesine neden olan bir sindirim bozukluğudur. Hayatı tehdit eden bir durum olarak görülmese de, splenik fleksür sendromu tedavi edilmezse şiddetli ağrı ve rahatsızlığa neden olabilir .

Dalak bükülmesi kanserli midir?

Dalak fleksura kanseri (SFC) olarak tanımlanır kolon kanseri Transvers kolonun distal üçte birinde veya kolonun sol köşesinde veya proksimal inen kolonda fleksuradan 10 cm içinde yer alır.1. Nispeten nadirdir ve tüm kolon kanserlerinin sadece %1-8'ini temsil eder.iki,3.

Dalak bükülme sendromunuz olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Splenik fleksür sendromunun semptomları şunları içerir: şişkinlik, sol üst karında ağrı ve karında dolgunluk hissi . Nedenler İrritabl barsak sendromu veya IBS'si olan kişilerde, splenik fleksura sendromu olma olasılığı yüksektir, hatta bazı uzmanlar bunun bir tür IBS olduğunu düşünmektedir.Dalak bükülmesinin kaldırılması ne anlama geliyor?

Giriş: Dalak bükülmesinin aşağı çekilmesi, tedavinin çok önemli bir parçasıdır. laparoskopik ön rezeksiyon . Alt karın bölgesinde yer alan bir minilaparotomi yoluyla alt mezenterik damarların bağlı kökenleri ile numunenin gerilimsiz bir anastomozuna ve düzgün bir şekilde dışlanmasına izin verir.

Splenik fleksurada divertikülit olabilir mi?

Beyazlar arasında, divertikülün %75'i sigmoid kolonda, %11'i inen kolonda veya splenik fleksurada, %6'sı transvers kolonda ve %8'i çıkan kolonda veya hepatik fleksuradaydı; Siyahlarda divertikülün %64'ü sigmoid kolonda, %8'i inen kolonda veya splenik fleksurada, %7'si transvers kolondaydı...

SPLENİK FLEXURE SENDROMU nedir? PLENİK ESNEKLİK SENDROMU ne anlama gelmektedir?

15 ilgili soru bulundu

Dalak bükülme sendromundan nasıl kurtulursunuz?

Bu durum için özel bir tedavi yok , ancak yaşam tarzı değişiklikleri ve uygun beslenme ile semptomlarınızı iyileştirebilir ve çözebilirsiniz. Bazı durumlarda, splenik fleksura sendromu iyileşir ve gaz veya tutarlı bağırsak hareketlerinden kendi kendine geçer.

Dalak fleksürü mobilizasyonu nedir?

Dalak fleksürü mobilizasyonu tartışmalıdır. kolorektal cerrahların yaptığı en tehlikeli manevra . Transvers mezokolonun proksimal transeksiyonu ile, kanayan bir damar potansiyel olarak retropankreatik bir pozisyona geri çekilebilir, kanamaya devam edebilir, ancak pankreas mobilizasyonu olmadan görünmez.

Hangi kolik fleksura daha yüksektir?

dalak bükülmesi hepatik fleksura ile karşılaştırıldığında daha yüksek bir seviyede bulunur (Şekil 4.32). Dalağın üzerine oturduğu frenikokolik bağ olan peritoneal bir kat ile diyaframa tutulur. Çıkan kolon gibi retroperitoneal olan inen kolon olarak aşağı doğru döner.

Dalak sorunları kabızlığa neden olabilir mi?

Diğer semptomlar arasında şişkin bir karın kitlesi, kabızlık, şişkinlik, bulantı, kusma, sık idrara çıkma ve/veya kadınlarda adet sorunları sayılabilir. Bazı durumlarda, dalak arterlerinin bükülmesi nedeniyle dalak uygun kan akışından yoksun olabilir.


Dalak ağrısı nasıl bir duygu?

Dalak ağrısı genellikle şu şekilde hissedilir: sol kaburgalarınızın arkasında bir ağrı . Bölgeye dokunduğunuzda hassas olabilir. Bu, hasarlı, yırtılmış veya genişlemiş bir dalağın işareti olabilir.

Dalağınızı evde nasıl kontrol edersiniz?

teknik

 1. RLQ ile başlayın (böylece dev bir dalağı kaçırmazsınız).
 2. Parmaklarınızı ayarlayın ve hastadan derin bir nefes almasını isteyin. ...
 3. Hasta sona erdiğinde yeni pozisyon alın.
 4. Kostal marjın altındaki dalağın en alt noktasına, dalak konturunun dokusuna ve hassasiyete dikkat edin.
 5. Dalak hissedilmezse, sağ tarafta yatarken pt ile tekrarlayın.

Bağırsaklarınızdaki gazdan nasıl kurtulursunuz?

Gaz ağrısından hızlı kurtulmanın 20 yolu

 1. Bırak onu. Gazda tutmak şişkinliğe, rahatsızlığa ve ağrıya neden olabilir. ...
 2. Dışkıyı geç. Bağırsak hareketi gazı rahatlatabilir. ...
 3. Yavaş ye. ...
 4. Sakız çiğnemekten kaçının. ...
 5. Samanlara hayır deyin. ...
 6. Sigarayı bırakmak. ...
 7. Gazsız içecekleri tercih edin. ...
 8. Sorunlu yiyecekleri ortadan kaldırın.

İnen kolon nedir?

azalan kolon sonunda rektuma boşaltılacak olan dışkıyı depolar . Sigmoid kolon, kolon içindeki basıncı artırmak için kasılır ve dışkının rektuma hareket etmesine neden olur. Rektum, dışkılama yoluyla atılmayı bekleyen dışkıyı tutar.


Enine kolon nerede bulunur?

Enine kolon uzanır hepatik fleksuradan sol karına doğru devam eder. Dalağın en alt kısmında keskin bir kaudal dönüş yaparak inen kolon haline gelir. Enine ve inen kolon arasındaki bağlantı genellikle splenik fleksura olarak adlandırılır.

Kolonun havza alanları nelerdir?

Dalak bükülmesi (Griffiths noktası) ve rektosigmoid bileşke (Sudek noktası) dahil olmak üzere kolondaki iki ana alan iskemiye eğilimlidir. Bunlar aynı zamanda 'havza' alanları olarak da bilinir, yani kolonda kolonu besleyen 2 ana arter arasındaki bölgeler .

Genişlemiş bir dalağınız varsa hangi yiyeceklerden kaçınmalısınız?

Ek olarak, aşağıdaki yiyecek ve içecekleri sınırlamak veya kesmek, dalak büyümesiyle bağlantılı durumlar da dahil olmak üzere hastalıkların gelişimine karşı korunmaya yardımcı olabilir:

 • Şekerle tatlandırılmış içecekler: soda, milkshake, buzlu çay, enerji içecekleri.
 • Fast food: patates kızartması, hamburger, pizza, taco, sosisli sandviç, külçe.

Büyümüş bir dalak ile ne yapamazsınız?

Herhangi bir etkinliği sınırlayın temas sporları gibi dalağınızı yırtabilir. Rüptüre bir dalak çok fazla kan kaybına neden olabilir ve yaşamı tehdit edebilir. Büyümüş dalağınızın nedeni için tedavi aramak önemlidir. Tedavi edilmediği takdirde, genişlemiş bir dalak ciddi komplikasyonlara yol açabilir.


Dalağın sindirim sistemi ile ilgisi var mı?

Dalak kesinlikle karnınızdaki en büyük organ değildir, ancak lenfatik sisteminizin en büyük üyesidir. Sindirim sistemine yakın olmasına ve hem pankreas hem de mide ile damar bağlantıları olmasına rağmen, dalak doğrudan sindirime dahil değildir.

Sol ve sağ kolik fleksura arasında kalın bağırsağın hangi yönü bulunur?

çekum kalın bağırsağın ikinci kısmı ile süreklidir: yükselen kolon. Çıkan kolon, karnın sağ tarafında, sağ iliak fossadan karaciğerin sağ lobuna kadar üstündür. Bu noktada sağ kolik fleksiyonda (hepatik fleksura) sola dönüş yapar.

Sol kolik fleksura kalın bağırsağın neresinde bulunur?

Sol kolik bükülme (veya dalak bükülmesi) kalın bağırsaktaki bükülmedir. karnın sol üst kadranda olduğu gibi enine kolon, inen kolon olarak devam eder. Frenikokolik bağ, splenik fleksurayı sol hemidiyaframa bağlar. Sağ kolik fleksuradan daha fazla kranialde yer alır.

Mezenter kökü nedir?

Mezenterin kökü veya tam olarak ince barsak mezenterinin kökü, ince bağırsağın mezenterinin kökeni (yani jejunum ve ileum) arka karın duvarına bağlı posterior parietal peritondan.


Kolon olmadan normal bir hayat yaşayabilir misin?

Harika bir organ olmasına rağmen, kolonsuz yaşamak mümkün . İnsanlar her gün ameliyatta kolonlarının bir kısmını çıkarırlar - cerrahi bağırsak rezeksiyonu kolon kanseri için tedavi seçeneklerinden biridir. Bununla birlikte, kalın bağırsak olarak da adlandırılan kolonunuzun altı ayağının tamamı bir amaca hizmet eder.

Kolon mobilizasyonu nedir?

sağ kolon terminal ileum ve çekum retroperitoneal yapılardan ayrılarak mobilize edilir (aşağıdaki resme bakın). Üreter ve gonadal damarlar bunlardan en önemlileridir.

Sigmoid kolon karın boşluğunda nerede bulunur?

Götürmek

sigmoid kalın bağırsağınızın alt üçte biri . Rektumunuza bağlı ve vücudunuzun tuvalete gidene kadar dışkı maddesinin kaldığı kısmı. Sigmoid probleminiz varsa, alt karnınızda ağrı hissetmeniz olasıdır.