Spironolakton kan inceltici midir?

Bu, uzmanlarımızın zaman zaman aldığı bir sorudur. Şimdi, ilgilenen herkes için eksiksiz bir ayrıntılı açıklama ve cevabımız var!

Sordu: Marlon Parker
Puan: 4.2/5(12 oy)

Bazı diüretikler vücudunuzun çok fazla potasyum kaybetmesine neden olabilir. Ancak spironolakton da dahil olmak üzere potasyum tutucu diüretikler, çok fazla potasyum kaybetmeden vücudunuzun sıvıdan kurtulmasına yardımcı olur. Spironolakton kan inceltici değildir . Kanınızın pıhtı oluşturma yeteneğini etkilemez, kan sulandırıcıların yaptığı budur.

Spironolakton kanınıza ne yapar?

Spironolakton kullanılır yüksek tansiyon ve kalp yetmezliğini tedavi etmek için . Yüksek tansiyonu düşürmek felçleri, kalp krizlerini ve böbrek problemlerini önlemeye yardımcı olur.

Spiractin kan inceltici midir?

Spiraktin nasıl çalışır? Spiraktin bir sıvı tablet veya diüretik . Üretilen idrar miktarını artırarak vücuttaki fazla sıvı miktarını azaltmaya yardımcı olur. Bu da kan basıncını düşürmeye yardımcı olur.Spironolakton kanamayı artırır mı?

Kan hücresi sorunları: Spironolakton alan hastalarda hem düşük beyaz kan hücresi seviyeleri hem de düşük trombosit seviyeleri bildirilmiştir. enfeksiyon veya kanama atakları riskini artırmak .

Spironolakton ne tür bir ilaçtır?

Spironolakton adı verilen bir ilaç sınıfındadır. aldosteron reseptör antagonistleri . Böbreklerin vücuttan gereksiz su ve sodyumu idrara atmasına neden olur ancak vücuttan potasyum kaybını azaltır.

Kan sulandırıcı alırken diyet | Ohio Eyalet Tıp Merkezi

29 ilgili soru bulundu

Kimler spironolakton almamalıdır?

adrenal bezlerin daha az hormon ürettiği bir durum Addison hastalığı . düşük kandaki sodyum miktarı. kandaki yüksek potasyum seviyeleri. akut böbrek yetmezliği.

Spironolakton sizin için neden kötü?

Neden olabilir düşük sodyum seviyeleri (hiponatremi), düşük magnezyum seviyeleri (hipomagnezi), düşük testosteron seviyeleri ve yüksek potasyum seviyeleri (hiperkalemi). Düşük kalsiyum seviyeleri ve yüksek kan şekeri seviyeleri de oluşabilir.

Spironolaktonda ne kadar kalabilirsin?

Çoğu kadın, yaklaşık 3 aylık tedaviden sonra sivilcelerinin düzelmeye başladığını fark eder. Saç şikayetleri daha uzun sürer ve genellikle tedaviye devam edilmesi gerekir. altı aya kadar fayda görülmeden önce.

Spironolaktona bir alternatif var mı?

Amilorid ve triamteren spironolakton yerine kullanılabilir. Potasyum ve hidrojen karşılığında sodyum geri emilimini bozarak renal tübül üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptirler.

Spironolaktonda kilo alabilir misin?

diye endişeler var spironolakton kilo alımına neden olabilir , ama yaptığına dair çok fazla kanıt yok. Örneğin, ilacın prospektüsü kilo alımını yan etki olarak listelemez. Kilo alımının yanı sıra, birçok insan spironolaktonun ilk kullanmaya başladıklarında cildini daha kötü göstereceğinden endişe ediyor.

Spironolaktonlu çok su içmeli miyim?

Bazı durumlarda, spironolakton alan kişiler susuz kalabilir. Emin olun yeterli su içmek spironolakton alırken. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere dehidrasyon belirtilerine dikkat edin: aşırı susama.

Spironolaktonu bıraktığınızda ne olur?

Aniden almayı bırakırsanız: Bu ilacı almayı bırakırsanız, su tutmaya başla . Ayrıca kan basıncınızda ani bir artış olabilir. Bu kalp krizi veya felce yol açabilir.

Spiractin ve spironolakton arasındaki fark nedir?

SPIRACTIN tabletleri aktif bileşen spironolakton içerir. Diüretikler olarak bilinen bir ilaç grubuna aittir. SPIRACTIN için kullanılır düşük yüksek tansiyon hipertansiyon da denir. Bazı kalp, karaciğer veya böbrek rahatsızlıklarında oluşabilen vücuttaki sıvı birikimini tedavi eder.

Spironolaktonun faydaları nelerdir?

Spironolakton, yaygın olarak potasyum tutucu bir diüretik olarak bilinir; bu, vücuttaki sodyum ve sudan kurtulmanın karşılığında, vücudun potasyum tutmasını sağlar. Spironolakton bu şekilde çalışır kalbi koruyun, kan basıncını düşürün ve zayıf bir kalbin neden olabileceği herhangi bir bacak şişmesine yardımcı olun.

Spironolakton soğuk hindiyi durdurabilir miyim?

'Soğuk hindi' almayı bırakabilir misin? Önce doktorunuzla konuşmadan spironolakton almayı bırakmamalısınız. . Bu ilacı aniden durdurmak, yoksunluk belirtilerine neden olmaz. Ancak spironolakton almayı bıraktığınızda, durumunuzu yönetmek için çalışmayı hızla durduracaktır.

Terleme spironolaktonun bir yan etkisi midir?

Bu koşullar çok fazla su veya tuz kaybetmenize ve düşük tansiyona neden olabilir. Ayrıca su kaybedebilirsiniz terleyerek , bu nedenle egzersiz sırasında veya sıcak havalarda bol su için. Bu ilaç bazı hastalarda göğüslerin şişmesine (jinekomasti) ve göğüs ağrısına neden olabilir.

Spironolaktonu kesmeniz gerekiyor mu?

Gerçek şu ki spironolakton sadece üzerindeyken çalışır . Almayı bırakırsanız, hormonal aknenizin geri gelmesi olasıdır. Dr. Zeichner, 'Eğer siz giderseniz, o zaman vücudun hormonlarının etkisi, başlamadan önceki haline geri döner' diyor.

Spironolakton göz problemlerine neden olabilir mi?

Bu ilaç neden olabilir bulanık görme veya göz problemleri görme kaybına neden olabilir. Göz ağrınız veya görme kaybınız varsa hemen sağlık uzmanınıza başvurun. Bu ilaç dehidrasyon riskinizi artırabilir.

Spironolakton saçınızın dökülmesine neden olabilir mi?

Spironolakton saç dökülmesine neden olmaz PCOS'lu olanlar için, PCOS'lu kadınlarda erkek tipi saç büyümesini ve akneyi azaltmanın yanı sıra saç dökülmesini azaltmaya da yardımcı olabilir.

Yıllarca spironolakton alabilir miyim?

Akneniz bir problem olduğu sürece Spironolakton'a ihtiyacınız olacaktır. Çoğu kadın bir veya iki yıl tedavi görecek ve bazı kadınların birkaç yıl tedaviye ihtiyacı olabilir. Akne tamamen kontrol altına alındıktan sonra bir yıl boyunca dozu azaltmak ve ilaçsız tedaviye başlamak mümkündür.

Spironolaktonu uzun süre almak uygun mudur?

Sonuçlar: 200 kişi-yıllık spironolakton maruziyeti ve 8 yıllık 506 kişi-yıllık takipten sonra, spironolaktona atfedildiği düşünülen hiçbir ciddi hastalık bildirilmemiştir. Kadınlarda akne tedavisinde uzun süreli spironolakton kullanımı güvenli görünmektedir. .

Spironolakton hormonlarınıza ne yapar?

Spironolakton aldosteron adı verilen bir hormonun etkisini bloke ederek çalışır , vücut tarafından su ve sodyum tutmak için kullanılır. Aldosteron adrenal bezlerde üretilir. Yüksek tansiyonu, düşük potasyum seviyesi ve diğer sağlık sorunları olan kişilerde genellikle aşırı yüksek aldosteron seviyeleri bulunur.

Spironolakton ile vitamin alabilir miyim?

Etkileşim bulunamadı Spironolakton ve B12 vitamini arasında. Bu, etkileşimlerin olmadığı anlamına gelmez. Her zaman sağlık uzmanınıza danışın.

Spironolakton ne kadar hızlı çalışır?

Diğer akne tedavilerinde olduğu gibi, sonuçları görmek zaman alır. Ortalama olarak, kadınlar iyileşmeyi şu şekilde fark eder: Hap: 2 ila 3 ay. Spironolakton: Birkaç hafta içinde sivilcelerde ve yağlılıkta azalma .

Spironolakton alırken alkol alabilir miyim?

Tüketiciler için Notlar: Bu ilacı alırken alkol alımınızı sınırlamak en iyisidir. . Alkol, düşük tansiyon ve baş dönmesi riskini artırabilir. Tansiyonunuz çok düşerse, baş dönmesi veya baygınlık hissedebilirsiniz, bazı durumlarda düşmeler veya bayılma meydana gelebilir.