sdl mi yoksa opengl mi öğrenmeliyim?

Bu, uzmanlarımızın zaman zaman aldığı bir sorudur. Şimdi, ilgilenen herkes için eksiksiz bir ayrıntılı açıklama ve cevabımız var!

Sordu: Willard Keebler
Puan: 4.6/5(44 oy)

Ekranda aynı anda çok sayıda fantezi efekt ve sprite istiyorsanız, OpenGL çünkü gölgelendiricileri destekliyor ve donanım hızlandırmalı. Oyununuz basitse ve çok fazla efekt veya sprite gerektirmiyorsa, özellikle ilk oyununuzsa SDL'ye bağlı kalın. SDL donanım hızlandırmalı değildir, ancak kullanımı çok daha kolaydır.

Hangisi daha iyi OpenGL veya SDL?

Dönen grafiklerle ilgili örneğiniz hakkında: bunu yapmak daha iyidir OpenGL (yani donanım hızlandırmalı) SDL'nin kendisinden (yani CPU'da) daha iyidir çünkü genellikle hesaplama açısından yoğundur (özellikle her kareyi döndürmek için çok sayıda bitmap'iniz varsa ve efektin düzgün olmasını istiyorsanız).

SDL kullanmalı mıyım?

SDL iken platformlar arası geliştirme için son derece etkili , aynı zamanda kullanım kolaylığı ve çok sayıda özellik nedeniyle akılda tek bir platform ile bir oyun oluşturmak için mükemmel bir seçimdir. SDL geniş bir kullanıcı tabanına sahiptir ve aktif olarak güncellenmekte ve bakımı yapılmaktadır.OpenGL veya DirectX öğrenmeli miyim?

Sonuç olarak şu: İkisi de iyi, OpenGL size verir çapraz platform kodu (Yazmanız şartıyla) ve DirectX size daha fazla oyun geliştirme odaklı araç ve kitaplık sunar. Her şey mümkün olduğunca hızlı başlamaksa, bir NVidia GPU'da OpenGL'yi tavsiye ederim.

OpenGL öğrenmeli misiniz?

Önce OpenGL öğrenmelisiniz , pek çok platformda Grafikler için standart olduğu için. Daha yeni bir kütüphane olsa bile, temelleri anlamak ve endüstrinin her yerinde kullanılan bir dille çalışmak çok önemli... Hele ki Vulkan bir süre Büyük Şirketlerde kullanılmayacağından beri.

OpenGL veya SDL Öğrenmeli miyim?

23 ilgili soru bulundu

OpenGL öldü mü?

Sorunuzun cevabı: OpenGL, üst düzey oyun geliştirme için kesinlikle öldü . Aynı zamanda genel amaçlı GPU hızlandırması için de uygun değildir (en iyi çözümler CUDA veya Vulkan/DirectX11/12 dağıtım boru hatlarıdır).

Vulkan, OpenGL'den daha mı kolay?

Vulkan'ın nesne yönelimli olması harika... Dürüst olmak gerekirse, işe bir ışın izleme uygulaması yaparak başlayın. OpenGL'ye başlamak kesinlikle daha kolay ve çoğu şey mevcut tüm grafik API'lerinde aynı şekilde çalışır, bu nedenle OpenGL bilginiz Vulkan'a aktarılabilir.

OpenGL DirectX'ten daha mı zor?

Kısacası: OpenGL, DirectX'ten daha hızlıdır . OpenGL'nin neden DirectX/Direct3D'den daha hızlı olduğuna gelince, basit cevap, OpenGL'nin daha pürüzsüz, daha verimli bir ardışık düzene sahip olduğudur. 303.4 fps'de, OpenGL her 3.29 milisaniyede bir kare oluşturuyor; 270.6 fps'de DirectX, 3.69 milisaniyede bir kare oluşturuyor.

DirectX programlamayı nasıl öğrenebilirim?

DirectX öğrenmek için bildiğim en iyi kaynak Frank Luna'nın kitabı . C++ bildiğinizi varsayar. İşleme ardışık düzeniyle ilgili bölüme geçebilir ve anlayabilirseniz, muhtemelen DirectX için hazırsınız demektir.


Oyun geliştiricileri OpenGL kullanıyor mu?

OpenGL bunlardan biridir. oyunlar geliştirmek için kullanılan en popüler oluşturma SDK'ları . OpenGL, masaüstü bilgisayarlarda çalışan 3B şaheserlerden mobil cihazlarda çalışan 2B bulmacalara kadar her şeyi oluşturmak için kullanıldı. ... Bir oyun yapmak için sadece resim çizmekten çok daha fazlası var ve bu kitabın benzersiz olduğu yer burası!

SFML, SDL'den daha mı iyi?

SFML ve SDL2 oldukça düşük seviyededir. Grafik ve girdi kitaplıkları olarak ve (önemli bir şekilde) uyumluluk katmanları olarak çifte görev alırlar. Ve arayüzden bağımsız olarak, size garanti ederim ki SDL2, uyumluluk katmanı olma konusunda hemen hemen her şeyden daha iyidir .

SDL iyi bir oyun motoru mu?

SDL, bu platforma özgü özelliklere erişmek için tek tip bir yol sağlar. ... SDL, platformlar arası geliştirme için son derece etkili olmakla birlikte, aynı zamanda oyun oluşturmak için mükemmel seçim kullanım kolaylığı ve özelliklerin bolluğu nedeniyle akılda tek bir platform ile.

SDL DirectX kullanıyor mu?

DirectX arka ucu; eski SDL 1.2 varsayılan olarak DirectX 7'yi kullanır , 2.0 varsayılan olarak DirectX 9'dur ve DirectX 11'e kadar erişebilir. ... 2.0'dan beri macOS / iOS / tvOS için metal arka uç. 8; eski sürümler varsayılan olarak OpenGL kullanır.


SFML, OpenGL kullanıyor mu?

OpenGL penceresi oluşturma. SFML'den beri OpenGL'ye dayanmaktadır , pencereleri ekstra çaba harcamadan OpenGL çağrıları için hazırdır.

sdl2 düşük seviye mi?

Basit DirectMedia Katmanı kitaplığı (SDL), aşağıdakileri sağlayan genel bir API'dir. düşük seviye erişim OpenGL aracılığıyla ses, klavye, fare, joystick, 3D donanım ve birden çok platformda 2D çerçeve arabelleğine.

OpenGL'nin kullanımı nedir?

OpenGL (Açık Grafik Kitaplığı) grafik donanımına bir yazılım arayüzü . Arayüz, noktalar, çizgiler ve çokgenler gibi basit geometrik ilkellerden karmaşık iki ve üç boyutlu sahneler çizmek için kullanılabilen 250'den fazla farklı işlev çağrısından oluşur.

DirectX öğrenmeye değer mi?

DirectX öğrenmeye değer mi? Evet . ... Genel bir oyun programcısı için DirectX işlem hattının temel bir anlayışı değerlidir ve bir grafik programcısı için derinlemesine bir anlayış iyidir.


DirectX 13 olacak mı?

Benzer şekilde, Microsoft Insider'a göre DirectX 13'ün piyasaya sürülmesi 2022'nin sonunda bekleniyor Windows 11'in piyasaya sürülmesi.

DirectX 11 ve 12 arasındaki fark nedir?

DirectX 12'nin Windows 10 gerektirmesi arasındaki en belirgin fark, DirectX 11'dir. Windows 7 veya üstünü gerektirir . DirectX 12 ayrıca ekran kartı sürücünüzün de desteklemesini gerektirir. ... Ana iyileştirme, birden fazla CPU çekirdeğinin aynı anda grafik kartına komut göndermesine izin vermesidir.

DirectX 11, OpenGL'den daha mı iyi?

Belki de en belirgin fark, DirectX , OpenGL'nin aksine, yalnızca bir grafik API'sinden daha fazlasıdır. DirectX ses, müzik, giriş, ağ ve multimedyayı destekler. Öte yandan, OpenGL kesinlikle bir grafik API'sidir. ... Windows'tan daha fazlası için geliştirmeniz gerekiyorsa, gitmeniz gereken yol OpenGL'dir.

Google Earth DirectX modu ile OpenGL modu arasındaki fark nedir?

Platform Desteği. DirectX API, yalnızca Windows işletim sistemlerini çalıştıran bilgisayarlar için tasarlandığından, Linux ve Mac OS X kullanıcıları OpenGL modunda çalışmalıdır. ... Ancak GPU'nuz yalnızca DirectX'i destekliyorsa ve bir Linux veya OS X kullanıcısıysanız, Google Earth, yazılımda OpenGL uyumlu bir GPU'yu taklit edecek .


DirectX açık kaynak mı?

Windows 98 ve Windows NT 4.0, o zamandan beri piyasaya sürülen her Windows sürümünde olduğu gibi DirectX ile birlikte gelir. SDK ücretsiz olarak indirilebilir. Çalışma zamanları özel, kapalı kaynaklı yazılım olsa da, SDK örneklerinin çoğu için kaynak kodu sağlanır.

Vulkan, OpenGL'nin yerini alıyor mu?

Vulkan, OpenGL'yi 3D donanıma erişmenin 'yerel' bir yolu olarak değiştirecek . Ancak uzun dönem, tüm kariyerinizin uzunluğundan daha uzun olabilir, bu yüzden bu konuda çok fazla endişelenmem. Bir gecede yok olmayacak bir sürü önemli OpenGL uygulaması var, bu yüzden OpenGL uzun süre desteklenecek.

Vulkan'ı öğrenmek zor mu?

İnternette neden böyle bir fikir birliği var bilmiyorum Vulkan gerçekten düşük seviyeli ve öğrenmesi ve kullanması zor . Yapmanız gereken tüm bu şeyler var, daha önce grafik programlama için kullandığınız API, perde arkasına saklanmak için kullanılıyordu.