Biralar arasında scoby nasıl saklanır?

Bu, uzmanlarımızın zaman zaman aldığı bir sorudur. Şimdi, ilgilenen herkes için eksiksiz bir ayrıntılı açıklama ve cevabımız var!

Sordu: Vita Schmeler
Puan: 4.9/5(23 oy)

Scoby'nizi bir küçük cam kavanoz veya temiz bir plastik torba . Biralarınız arasında bir mola vermek istiyorsanız, Scoby'nizi temiz, hava geçirmez bir kapta soğutabilirsiniz. Scoby'nizi geçici olarak barındırmak için bir cam kavanoz veya yeni bir plastik torba kullanın.

Gruplar arasında scoby'mi ne yapacağım?

İşleri basit tutmak için genellikle her iki SCOBY'yi bir sonraki partinize ekleme . Ancak, birkaç SCOBY'niz olduğunda, bir SCOBY Oteli başlatmayı düşünebilirsiniz. SCOBY'ler demleme kabınızdan çıkarıldığında, Kombucha'nın geri kalanını kaptan çıkarmanın zamanı gelmiştir.

Bir scoby'yi soğutmak uygun mudur?

SCOBY'ler kurutulduktan sonra, sızdırmaz plastik bir torbaya koyun ve saklayın. buzdolabında (dondurucu değil). Susuz kalmış SCOBY'ler genellikle buzdolabında en az 3 ay hayatta kalır.Tatildeyken kombucha ile ne yaparsınız?

Bu nedenle, 6 haftaya kadar olan aralar için, kombucha'nın bir partide demlenmesine izin vermenizi öneririz. taze şeker çayı ve başlangıç ​​çayı bu süre boyunca. Ortaya çıkan demleme çok güçlü bir sirke tadına sahip olacak ve atılabilir veya salata sosu, turşusu vb. yapmak için sirke yerine kullanılabilir.

Bir scoby oteli nasıl yönetirsiniz?

SCOBY otelinin bakımı

 1. SCOBY'leri sıvıya batırılmış halde tutun. ...
 2. Her 4-6 haftada bir oteli temizleyin ve SCOBY'leri kombucha veya tatlı çayla 'besleyin'.
 3. Başka bir temiz kavanoz kullanın ve SCOBY'leri tek tek aktarın.
 4. SCOBY'lerdeki kahverengi maya parçalarını aktarılırken temizleyin.

Bir SCOBY Nasıl Saklanır {SCOBY Oteli Yapmak}

26 ilgili soru bulundu

SCOBY'yi kaç kez kullanabilirsiniz?

Her scoby kullanılabilir dört kere çok eskimeden ve atılması gerekmeden önce. Her parti kombucha ile bir bebek scoby üretilir ve süreç yeniden başlar, farkına varmadan önce bir buzdolabı dolusu scoby'ye sahip olursunuz.

SCOBY ne kadar sürer?

Her bir scoby, yaklaşık 6-9 ay nasıl kullanıldığına bağlı olarak ama gerçekte genellikle sahip olduğunuz en yeni scoby'yi kullanırsınız, bu nedenle o zamandan çok önce yeni bir bebeğe geçmiş olursunuz.

SCOBY'mi suda durulayabilir miyim?

SCOBY'nizi Durulama

Bir scoby, aksine, durulama gerektirmez . Tatlı çayınızın kombucha'ya dönüşmesine yardımcı olmaktan sorumlu olan bazı mikropları durulayacaksınız, bu nedenle, en iyi uygulama olarak, scoby'nizi minimum işlemle doğrudan bir kombucha grubundan diğerine taşıyın ve işe yarayacaktır. sadece iyi.

Gece boyunca dışarıda bırakılan kombucha içebilir misin?

Gece boyunca yeniden mayalanmaya başlayacak ve şişenin içinde daha fazla CO2 karbonasyonu yaratacaktır. Bunun yan etkisi, kombucha'nın daha az tatlı ve biraz daha fazla alkole sahip olabilmesidir. Geceleme yeterince uzun değilse, buzdolabına geri koymadan önce 1-2 gün dışarıda bırakmayı deneyin. .

Kombu çayı çok uzun süre fermente olursa ne olur?

Kombu çayı çok uzun süre mayalanmaya bırakılırsa, hızla kombucha sirkesine dönüşür . ... Boşa harcamaya gerek yok çünkü kombu çayı sirkesinin birçok harika kullanımı var.

SCOBY'mi ikiye bölebilir miyim?

SCOBY'mi ikiye bölebilir miyim? ... Bir SCOBY'yi güvenle ikiye bölebilirsiniz . Kirlenmeyi önlemek için kullanmadan önce makasınızın veya bıçağınızın tamamen temiz olduğundan emin olun. Kesilmiş SCOBY ile demlediğiniz bir sonraki parti, her zaman olduğu gibi tepede büyümek için yeni bir SCOBY yetiştirecektir.

SCOBY'mi buzdolabına koyarsam ne olur?

Bir kombucha SCOBY'yi asla dondurmayın veya soğutmayın.

Evet, buzdolabının bir SCOBY için çok soğuk olduğunu düşünüyoruz. Zaman SCOBY soğuyor, bakteriler uykuya dalıyor . Bakteri olmadan fermantasyon işlemi gerçekleşemez. Kombu çayının içindeki iyi bakteriler aynı zamanda demlemeniz için bir koruma katmanı sağlar ve onu küflenmeye karşı koruyabilir.

SCOBY'm batmalı mı?

SCOBY'niz batarsa ​​endişelenmeyin! SCOBY'niz ve daha da önemlisi, kombucha demlemeniz gayet iyi olacak. ... SCOBY'niz batabilir, yüzebilir veya ortada gezinebilir , Boş ver. SCOBY'yi demlemenize ekledikten sonra, faydalı bakteriler ve maya tanıtılır.

Bir scoby oteli mi tutuyorsun?

Bir SCOBY Oteli Depolamak

İle birlikte bir bez örtü ; sıvı daha hızlı buharlaşacak ve daha sık kontrol etmeniz gerekecek, ancak buharlaşma sürecini yavaşlatmak için yeni bir SCOBY oluşacaktır. Kapaklı; plastik kapaklar en iyi şekilde çalışır.

SCOBY'yi plastik kapta saklayabilir misiniz?

Bir SCOBY tipik olarak bir cam kap . Paslanmaz çelik, meşe veya hatta yüksek kaliteli plastik bir kap da işe yarayacaktır.

Kombucha'yı oda sıcaklığında tutabilir misin?

kombu çayı buzdolabında veya oda sıcaklığında 2 yıla kadar saklanabilir (açıldıktan sonra 10 gün içinde tüketin), ancak oda sıcaklığında tutulursa doğal olarak oluşan karbonatlaşma oluşumuna karşı dikkatli olun!

Buzdolabında soğutulmamış kombucha içebilir miyim?

Kombucha, buzdolabında sakladığınız sürece taze kalacaktır. ',' Lovett notları. ... Kombucha'yı buzdolabında bırakmazsanız, içecek mayalanmaya ve daha fazla karbondioksit oluşturmaya devam eder ve bu, kombucha şişesinin açtığınızda patlamasına neden olabilir.

Kombuchayı açtıktan sonra buzdolabında ne kadar bekletebilirsiniz?

Şişe açılır açılmaz kombucha hava ile etkileşime girer ve bu nedenle kombucha'nın tüketilmesi önerilir. bir hafta içinde açılması. Bir şişe sodayı nasıl tedavi edeceğinize benzer. Bir haftadan fazla doğru bir şekilde saklarsanız içecek kötüye gitmeyecek, ancak köpürme özelliğinin bir kısmını kaybedecektir.

Çıplak elle scoby'ye dokunabilir misin?

Scoby'nizle çalışırken, scoby'ye dokunmadan önce ellerinizi iyice yıkadığınızdan emin olun. . ... Bir parti üzerinde çalışırken veya scoby'leri bir otele naklederken, scoby kavanozunu kapağı olmadan gözetimsiz bırakmayın. Demleme alanından ayrılmanız gerekiyorsa, kavanozu kapatın.

Scoby'mi ne zaman bölüştürmeliyim?

Tipik bir galonluk demlemede scoby'niz bir inçten fazla kalınlaşırsa , ayrılık düşünmenin zamanı geldi.
...
Hangisi Anne?

 • Anne altta.
 • Yeni scoby büyümesi ince ve tipik olarak çok açık renkli olacaktır.
 • Demlemenizde siyah çay kullanıyorsanız bu renk farkı daha dramatiktir.

Bir SCOBY'nin kötü olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Bir SCOBY'nin üzerinde kahverengi veya siyah çizgiler olabilir - bu sadece son demlemeden kalan çay kalıntılarıdır. SCOBY olup olmadığını anlayabilirsiniz. küf varlığı ile küflü . Ve küf artık çay parçaları gibi GÖRÜNMEZ. Küflü bir SCOBY'nin üzerinde beyaz veya gri bulanık büyümeler vardır.

Eski SCOBY'imle ne yapabilirim?

Tüm ekstra scobies ile ne yapmalı

 • Daha fazla kombucha demleyin... ...
 • Deney.... ...
 • Biraz ekstra zing, beslenme ve probiyotik eklemek için smoothie'lere veya meyve sularına küçük bir parça scoby ekleyin (çok fazla değil!)
 • Kombucha'yı Sarsıntılı Yap.... ...
 • Cildinizde kullanın.... ...
 • Bandaj Olarak Kullanın......
 • Kombucha köpek maması yapın....

Hiç yoktan SCOBY nasıl yapılır?

Nasıl yapılır

 1. Büyük bir tencerede suyu kaynatın. Şeker ekleyin ve şeker tamamen eriyene kadar karıştırın. ...
 2. 1 galon büyüklüğünde bir kavanoza kombucha dökün. Oda sıcaklığında çay ekleyin; İyi bakterileri öldüreceği için sıcak çay eklemeyin. ...
 3. SCOBY'nizin oluşması muhtemelen 2 ila 4 hafta sürecektir.