Pantoloc ve tecta aynı mı?

Bu, uzmanlarımızın zaman zaman aldığı bir sorudur. Şimdi, ilgilenen herkes için eksiksiz bir ayrıntılı açıklama ve cevabımız var!

Sordu: Prof. Della Metz
Puan: 4.9/5(44 oy)

Pantoloc (pantoprazol sodyum) üreticileri, Tecta (pantoprazol magnezyum) adı verilen bu ilacın yepyeni bir formülasyonunu geliştirdiler.

Pantoprazol Kapsamında mı?

İlaçlar (pantoprazol) Gastrointestinal ülserleri tedavi etmek için reçete veya mide ekşimesi ve asit reflü ve reflü özofajiti içeren gastroözofageal reflü hastalığı (GERD) için. Tecta, Proton Pompa İnhibitörleri (PPI'ler) adı verilen bir ilaç ailesinin parçasıdır.

Pantolok ve pantoprazol aynı şey midir?

Reçetesiz pantoprazol aldıysanız ve semptomlarınız 2 hafta sonra düzelmiyorsa, daha fazlasını almadan önce bir doktora görünün. Pantoprazol genellikle hamilelik sırasında önerilmez. Pantoprazol, Pantoloc Control markasıyla da adlandırılır.Pantoprazolün diğer adı nedir?

Pantoprazol, proton pompa inhibitörleri (PPI'ler) olarak bilinen bir ilaç sınıfına aittir. Pantoprazol, mide ve bağırsak ülserlerini tedavi etmek ve önlemek için de kullanılabilir. Pantoprazol, aşağıdaki farklı marka adları altında mevcuttur: Protonix .

Tecta'yı almak ne kadar güvenlidir?

Reflü özofajiti tedavi etmek için önerilen yetişkin dozu, sabahları günde bir kez 40 mg'dır. 4 ila 8 hafta . Mide ekşimesi ve asit yetersizliği dahil GÖRH semptomlarını tedavi etmek için önerilen doz 4 haftaya kadar günde bir kez 40 mg'dır. Belirtiler 4 hafta sonra düzelmediyse doktorunuza başvurun.

Pantoprazol ( Protonix 40 mg ): Pantoprazol Ne İçin Kullanılır, Dozu, Yan Etkileri ve Önlemleri?

41 ilgili soru bulundu

Tecta'nın uzun vadeli yan etkileri nelerdir?

Raporlar, Tecta'nın ve diğer ÜFE'lerin uzun süreli kullanımını önemli ölçüde artmış kemik kırığı riski, kronik akciğer hastalığı ve böbrek yetmezliği riski .

TECTA 40 mg ne için kullanılır?

Bu ilaç mide asidi üretimini azaltır. Tipik olarak, ülserlerin önlenmesi veya tedavisi için kullanılır veya gastroözofageal reflü için (mide ekşimesi ve mide asidinin yetersizliğini içeren bir durum).

Pantoprazolün uzun süreli alınması uygun mudur?

ÜFE'nin minimal yan etkileri ve birkaç hafif ilaç etkileşimi vardır ve uzun süreli tedavi için güvenli kabul edilir . Pantoprazol, nüks ve semptomların mükemmel kontrolü ile hem akut hem de uzun süreli tedavi için önemli ölçüde etkilidir. Uzun süreli tedavi için bile iyi tolere edilir ve tolere edilebilirliği optimaldir.

Hangisi daha güvenli omeprazol veya pantoprazol?

Her iki ilacın da güvenli ve etkili olduğu bildirildi omeprazol, ilaç etkileşimleri için daha yüksek bir potansiyel taşımasına rağmen (Wedemeyer, 2014). İki ilaç arasındaki diğer bir fark maliyettir. Omeprazol 30 günlük tedarik için yaklaşık 9 ila 60 dolar arasında değişebilir ve pantoprazol biraz daha ucuzdur ve maliyeti 9 ila 50 dolar arasındadır.


40 mg pantoprazol ne kadar süre almalıyım?

Yetişkinler—40 miligram (mg) 8 haftaya kadar günde bir kez . Doktorunuz, belirli koşullar için 8 haftadan fazla pantoprazol almanızı isteyebilir. 5 yaş ve üzeri, 40 kilogram (kg) veya daha fazla olan çocuklar - 8 haftaya kadar günde bir kez 40 mg.

Pantoprazol yerine ne alabilirim?

Pantoprazol, mide tarafından asit üretimini engelleyen proton pompa inhibitörleri (PPI'ler) adı verilen bir ilaç sınıfındadır. Aynı sınıftaki diğer ilaçlar arasında lansoprazol (Prevacid), omeprazol (Prilosec) ve rabeprazol (Aciphex) bulunur.

40 mg pantoprazolün yan etkileri nelerdir?

Pantoprazol yan etkilere neden olabilir. Bu belirtilerden herhangi biri şiddetliyse veya geçmiyorsa doktorunuza söyleyin:

 • baş ağrısı.
 • mide bulantısı.
 • kusma.
 • gaz.
 • eklem ağrısı.
 • ishal.
 • baş dönmesi.

Pantoprazol sisteminizde ne kadar süre dayanır?

Pantoprazol, karaciğerde sitokrom P-450 sistemi yoluyla, ağırlıklı olarak CYP2C19 demetilasyonu ve ardından sülfatlama yoluyla geniş ölçüde metabolize edilir ve bir seruma sahiptir. yaklaşık 1.1 saatlik eliminasyon yarı ömrü .


Pantoprazol böbrek hasarına neden olabilir mi?

Prevacid (lansoprazol), Prilosec (omeprazol), Protonix (pantoprazol) ve Nexium (esomeprazol) dahil olmak üzere proton pompası inhibitörlerinin kullanımı aşağıdakilerle ilişkilendirilmiştir: artan böbrek hasarı riski , böbrek yetmezliği ve diğer ciddi yan etkiler.

Pantoprazol magnezyum ne işe yarar?

PANTOPRAZOL MAGNEZYUM, 40MG, ENTERİK TAB.

Bu ilaç mide asidi üretimini azaltır . Tipik olarak, ülserlerin önlenmesi veya tedavisi veya gastroözofageal reflü (mide ekşimesi ve mide asidinin yetersizliğini içeren bir durum) için kullanılır.

Proton pompası inhibitörlerini almayı nasıl durdurabilirim?

Altı aydır ÜFE alan kişiler, soğuk hindiyi durdurmak yerine dozlarını azaltmayı düşünebilir. Bununla birlikte, nasıl düzgün bir şekilde inceltileceğini merak ediyor olabilirsiniz. Denemek dozunuzu her hafta %50 azaltmak için . Tam bir hafta boyunca en düşük dozda olduğunuzda, ÜFE'nizi durdurmayı deneyebilirsiniz.

Hangi gıdalar mide asidini nötralize eder?

İşte denenecek beş yiyecek.

 • Muz. Bu düşük asitli meyve, tahriş olmuş bir yemek borusu astarını kaplayarak ve böylece rahatsızlıkla mücadeleye yardımcı olarak asit reflüsü olanlara yardımcı olabilir. ...
 • kavun Muz gibi kavunlar da oldukça alkali bir meyvedir. ...
 • Yulaf ezmesi. ...
 • Yoğurt. ...
 • Yeşil sebzeler.


Omeprazol ve pantoprazolü birlikte almak güvenli midir?

Pantoprazol ve omeprazol aynı şekilde çalıştığından, aynı anda alınmamalı . Her ikisi de midede asit üretimini azaltmak için ÜFE olarak çalışır. Bunları bir arada almak, olumsuz etki riskini artırabilir.

Pantoprazol gaz ve şişkinliğe neden olur mu?

Sen şişkinlik olabilir pantoprazol oral tabletleri alırken. Şişkinlik ile karnınızda gerginlik, dolgunluk veya şişlik olur. İlacın çalışmalarında şişkinlik yaygın bir yan etki değildi. Ancak şişkinlik genellikle pantoprazolün diğer yaygın yan etkilerinin bir belirtisidir.

Protonix sizin için neden kötü?

ÜFE'ler (Protonix dahil) aşağıdakilerle ilişkilendirilmiştir: kalça, bilek veya omurgada osteoporozla ilişkili kırık riskinde artış . Yüksek doz veya uzun süreli tedavi gören kişiler daha fazla risk altındadır. Lupus eritematozus ve magnezyum eksikliği gibi diğer durumlarla da ilişkilendirilmiştir.

Pantoprazol karaciğer hasarına neden olabilir mi?

Pantoprazol tedavisi, düşük oranda geçici ve asemptomatik serum aminotransferaz yükselmeleri ile ilişkilidir ve klinik olarak belirgin karaciğer hasarının nadir bir nedeni .


Nexium neden piyasadan kaldırıldı?

Üreticiler ilacı düzgün bir şekilde test edemedi , ve doktorları ve hastaları belirli riskler konusunda uyarmada başarısız oldu. Üreticiler, hükümetten ve halktan tehlikelere ilişkin kanıtları gizlediler ve pazarlama materyallerinde ilacın güvenliğini yanlış sundular.

Tecta'yı almak için en iyi zaman nedir?

Tecta, çiğnenmemeli veya ezilmemeli ve sıvı ile yutulması gereken enterik kaplı bir tablet olarak formüle edilmiştir. sabah kahvaltıdan önce, kahvaltı sırasında veya sonrasında .

Kapsanan bir Proton Pompa İnhibitörü mü?

Amerikan kanallarında mide ekşimesi ilaçları gibi reklamlar görmüş olabilirsiniz. pantoprazol (örn., Tecta), omeprazol (örn., Losec), esomeprazol (Nexium) veya lansoprazol (Prevacid). Bu ilaçlara PPI (proton pompa inhibitörleri) denir.

Protonix uykusuzluk yapar mı?

Pantoprazol oral tablet uyuşukluğa neden olmaz . Ancak başka yan etkilere neden olabilir.