Metaforlar ve genişletilmiş metaforlar nasıl farklıdır?

Bu, uzmanlarımızın zaman zaman aldığı bir sorudur. Şimdi, ilgilenen herkes için eksiksiz bir ayrıntılı açıklama ve cevabımız var!

Sorulan: Prof. Nikita Hackett II
Puan: 5/5(55 oy)

Metaforlar ve genişletilmiş metaforlar farklıdır karşılaştırmanın yapıldığı süre veya süre içinde . Bir metaforun uzunluğu sınırlıyken, bir şiir boyunca genişletilmiş bir metafor geliştirilir. Genişletilmiş metaforlar, mecazi bir dil ve daha çeşitli, tanımlayıcı karşılaştırmalar içeren basit metaforlar üzerine kuruludur.

Bir metaforu uzatan nedir?

Genişletilmiş bir metafor, bir ayrıntılı olarak geliştirilen metafor . Ayrıntı miktarı, bir cümlenin veya paragrafınkinden tüm bir çalışmayı kapsayacak kadar değişebilir. Genişletilmiş bir metaforda, yazar tek bir metafor alır ve onu çeşitli konular, imgeler, fikirler ve durumlar kullanarak uzun uzun kullanır.

Kafesli Kuş'ta genişletilmiş metafor nedir?

Baskı ve Afrikalı-Amerikalı Deneyimi

Bu kafesteki kuş, uzun bir metafordur. Afro-Amerikan topluluğunun özellikle Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ırk temelli baskıya ilişkin geçmiş ve süregelen deneyimi , ve ayrıca herhangi bir ezilen grubun deneyimini tasvir etmek olarak da okunabilir.İyi bir genişletilmiş metafor nedir?

Genişletilmiş metafor örnekleri edebiyat ve şiir boyunca bulunabilir. Bazı ünlü örnekler şunlardır: ... Emily Dickinson, ' Umut' tüylü şeydir : Dickinson, 'Umut' adlı şiirinde büyük etki için genişletilmiş metafor kullanır— tüylü şeydir—. Umut duygusunu küçük bir kuşa benzetiyor.

Genişletilmiş bir metafor veya benzetme nedir?

Genişletilmiş metafor nedir? Benzer - 'like' veya 'as' kullanarak bir şeyi farklı türden başka bir şeyle karşılaştırmayı içeren bir mecaz. ... Genişletilmiş metafor- Birden fazla cümle veya bütün bir şiir boyunca uzanan bir metafor. İki öğe arasında daha net bir karşılaştırma oluşturmak için kullanılır.

Genişletilmiş Metafor Nedir?

24 ilgili soru bulundu

Genişletilmiş metafor örnekleri nelerdir?

Genişletilmiş metaforlara 9 örnek

  • Örnek 1: William Shakespeare'den Romeo ve Juliet. ...
  • Örnek 2: Sylvia Plath'tan Ölü Doğan. ...
  • Örnek 3: Umut Tüylü Şeydir, Emily Dickinson. ...
  • Örnek 4: Jordan Peele'den Biz. ...
  • Örnek 5: Av Köpeği, Elvis Presley. ...
  • Örnek #6: Hayat bir Otoyoldur, Rascal Flatts.

Genişletilmiş metaforları nasıl öğretirsiniz?

Genişletilmiş Metaforların Öğretimi:

  1. Önce kelimelerin önemini açıklayın. Bu ülkenin materyalizme dayalı olduğunu söyleyebiliriz. ...
  2. Daha sonra, her öğrenciden kapsamlı bir metafor için bir konu vermesini yuvarlak bir şekilde isteyin. Bir şey neyle karşılaştırılabilir? ...
  3. Tamam, şimdi sıra onlarda.

Genişletilmiş metaforun etkisi nedir?

Yazarlar Neden Kullanıyor: Genişletilmiş metaforlar yazarların iki şey veya fikir arasında daha büyük bir karşılaştırma yapmasına izin verin . Retorikte, izleyicinin karmaşık bir fikri akılda kalıcı veya somut bir şekilde görselleştirmesine izin verirler. Basit metaforlardan veya benzetmelerden daha yoğun bir şekilde bir karşılaştırmayı vurgularlar.

Ölmekte olan bir metafor örneği nedir?

Gerçek bir konuşma figürü

Ölü bir metafor, sık kullanım veya modası geçmiş terminoloji nedeniyle orijinal anlamını ve yaratıcı gücünü yitirmiş bir konuşma şeklidir. Ölü bir metafor örneği, modası geçmiş bir söz, belki de büyükbaba veya büyükanne gibi daha eski bir akrabanın kullandığı bir söz .

Bir alegori ile genişletilmiş bir metafor arasındaki temel fark nedir?

Bir alegori ve metafor arasındaki fark şudur: bir alegori, bir fikri ifade etmek veya bir ders vermek için bütünüyle bir anlatı kullanır , bir metafor bir fikri temsil etmek için bir kelime veya deyim kullanır.

Kafesteki kuş ne için bir metafordur?

Kafesteki Kuş Metaforu, bir karakterin (genellikle baskıcı bir çevredeki bir kadın veya kız çocuğunun) kafesteki bir kuşla ilişkilendirildiği yaygın bir Hayvan Metaforudur. hapsedilme duygusunu ve özgürlük özlemini simgeleyen .

Kafesteki kuşun mesajı nedir?

Maya Angelou'nun Kafesli Kuş şiirinin mesajı şu şekildedir: Ezilen veya kafese kapatılan her insan her zaman özgürlüğün özlemini çekmeye devam edecektir. Başkalarının buna hakkı varsa, onların da buna hakkı olması gerektiğini bilerek.

Kafesteki kuşta ne tür görüntüler kullanılır?

Görüntü: Angelou kullandı canlı görüntü . 'Turuncu güneş ışınları', 'uzak tepeler', şişman solucanlar' vb. görsel imgelere örnektir; 'iç çeken ağaçlar', 'kabus çığlığı' ve 'korkulu tril' işitsel görüntülerdir.

Romeo ve Juliet'teki genişletilmiş metafor nedir?

Romeo ve Juliet'te Shakespeare, Juliet'i güneşle karşılaştıran genişletilmiş bir metafor geliştirir: ' Ama yumuşak! Pencereden hangi ışık kırılıyor? O Doğu ve Juliet güneş! Kalk, güzel güneş ve zaten hasta ve kederden solmuş kıskanç ayı öldür. '

Yıldırım için bir metafor nedir?

Aynı şekilde, gök gürültüsü yıldırımdan birkaç saniye sonra gelir, bu nedenle bu metafor, yıldırımın gökyüzünü gerçekten gürültülü hale getirdiği anlamına gelebilir. Havai fişekler de patladığında gökyüzünü aydınlatır, bu nedenle metafor, şimşek çaktıkça gökyüzünü aydınlattığı anlamına gelebilir.

Şiirin temeli hangi genişletilmiş metafordur?

Sorunuzun cevabı Kontrol eden metafor, yazarın kitabını bir çocuğa eşitler. .

Ev için bir metafor nedir?

Ev, bunun için bir metafordur. yaşamak çünkü evlerimizi hayatımızı nasıl yapılandırmak istiyorsak öyle yapılandırıyoruz. Bu fikir, evin alacağı formda daha az kısıtlamanın olduğu ısmarlama evde daha belirgindir.

Kaygı için bir metafor nedir?

kaygı açık bir kapıya bakarken bir sandalyeye bağlanmak gibi . Anksiyete, insanları bir sonraki adımı bildiğiniz ancak hareket etme yeteneğinin akıl almaz olduğu bir oyunda tutmanın bir yolunu sunar. Harekete geçme arzusu mevcuttur ve iyi niyetlidir, ancak her hareket ettiğinizde endişe, tutuşları sıkılaştırır.

Canlı metaforların ölü metaforlardan farkı nedir?

Öte yandan, ölü bir metaforun aslında uygulandığı geniş bir anlamda kullanılan bir ifade olduğunu söyleyebilirim, canlı bir metafor ise bir anlamda kullanılan bir ifadedir. kullanıcı estetik bir avantaj sağlamak amacıyla uygulanamaz olduğunu bilir.

Bir metafor nasıl bir etki yaratır?

Yazarların gerçek anlamları aşan canlı imgeler aktarmalarına olanak sağlayan metafor, gerçek dilden daha anlaşılması ve yanıtlanması daha kolay görüntüler oluşturur . Metaforik dil, hayal gücünü harekete geçirir ve yazar, metafor yoluyla duygu ve izlenimleri daha fazla aktarabilir.

Anneden oğula genişletilmiş metafor nedir?

'Anneden Oğla'daki genişletilmiş metafor, bir merdiven olarak anlatılan annenin hayatı . Merdivenlerin kristalden yapılmadığını ve engellerden oluştuğunu ancak bunun zorluğuna rağmen merdivenleri çıkmaya devam ettiğini açıklıyor.

Kasım Misafirim'deki genişletilmiş metafor nedir?

Bu şiir genişletilmiş bir metaforu temsil ediyor geçmiş bir ilişkinin sonunu simgeleyen .

Örtülü metafor nedir?

Bir zımni metafor daha ince bir karşılaştırma ; karşılaştırılan terimler çok özel olarak açıklanmamıştır. Örneğin, ayrılmak istemeyen inatçı bir adamı tanımlamak için onun 'yerinde duran bir katır' olduğu söylenebilir. Bu oldukça açık bir metafordur; adam katıra benzetiliyor.

Bir metafor örneği nedir?

Ölü metafor örnekleri şunları içerir: Bardaktan boşanırcasına yağmur yağmak , bebeği banyo suyuyla ve altın kalple atın. İyi, canlı bir metaforla, Elvis gerçekten bir av köpeğine şarkı söyleseydi (örneğin) nasıl görüneceğini düşünerek o eğlenceli anı yaşarsınız.

Öfke çubukları ne anlama geliyor?

Öfke çubukları demek öfke çubukları . ayrıca kuşun artık bu hapislik parmaklıklarından kurtulmasının bir yolu olmadığını düşündüğünü de anlatır. 'öfke çubukları' bize köleliğe bağlı kafesteki kuşun hissini anlatır.