Lityum kilo aldırır mı?

Bu, uzmanlarımızın zaman zaman aldığı bir sorudur. Şimdi, ilgilenen herkes için eksiksiz bir ayrıntılı açıklama ve cevabımız var!

Sordu: Jailyn Pfannerstill
Puan: 4.1/5(12 oy)

İnsanların yaklaşık %25'i lityum alarak kilo alıyor Acta Psychiatrica Scandinavica'da yayınlanan bir inceleme makalesine göre. 1 İlgili tüm yayınlanmış tıbbi araştırmaları analiz ettikten sonra, yazarlar bu rahatsız edici yan etkiyi yaşayanlar arasında ortalama 10 ila 26 pound kilo artışı bildirdiler.

Lityumda kilo almaktan nasıl kaçınabilirim?

Lityum alırken şekerli veya şekerli içecekleri en aza indirin.

Kilo alımı, lityum kullanımıyla ilişkili bilinen istenmeyen bir yan etkidir. İçeceklerden kalori alımını sınırlamak kilo alımını önlemeye veya minimumda tutmaya yardımcı olabilir. Lityum sizi çok susayabilir.

Lityumda nasıl kilo verilir?

Lityum kaynaklı kilo alımının tedavisi, aşağıdakiler gibi farmakolojik olmayan önlemleri içerir: egzersiz yapmak , sıvı kalorilerden ve kısıtlı kalori alımından kaçınma,14) ve psikotropik kaynaklı kilo alımı için yararlı olan çeşitli ilaçlar.Lityum iştahınızı nasıl etkiler?

Lityum, iştahtan sorumlu olmasına rağmen, iştahı biraz etkiliyor gibi görünüyor. dördüncüde kilo almak ayakta tedavi gören hastalardan. Deneklerin yarısı, lityumun, gerçekleştirme kapasitelerini değiştirmeden cinselliklerini arzunun azalmasına doğru değiştirdiğini düşünüyor.

Lityum sizi sıska yapar mı?

Lityum kilo alımına neden olabilir

Topamax'ın hastaları ve danışanları kilo verdirdiğini, Lityum ve Depakote ise kilo aldırdığını duydum. Klinisyen Lily, bu sözleri Dawn'a dile getirdi. Topiramat kilo vermeye yardımcı olurken, ruh hali düzenleyici etkisi plasebodan daha iyi değildir.

Lityum Nedeniyle GI Yan Etkileri ve Kilo Alımı Nasıl Yönetilir?

43 ilgili soru bulundu

Lityum seni mutlu ediyor mu?

Lityum, duygudurum düzenleyici olarak bilinen bir ilaç türüdür. Aşağıdakiler gibi duygudurum bozukluklarını tedavi etmek için kullanılır: mani (çok heyecanlı, aşırı aktif veya dikkati dağılmış hissetmek)

Lityum'un çalıştığını nasıl anlarım?

O genellikle birkaç hafta sürer lityumun çalışmaya başlaması için. Doktorunuz tedaviniz sırasında periyodik kan testleri isteyecektir çünkü lityum böbrek veya tiroid fonksiyonlarını etkileyebilir. Lityum, vücudunuzdaki ilacın miktarı sabit bir seviyede tutulursa en iyi sonucu verir.

Lityum kişiliğinizi değiştirir mi?

Önemli etki ve ruh hali değişiklikleri lityum karbonat tarafından indüklenir. Uyuşukluk, disfori, başkalarıyla ve çevreyle etkileşimde ilgi kaybı ve artan zihinsel karışıklık durumu bildirildi.

Lityum saçınızı döker mi?

Lityum, uzun süreli kullanıcıların %12-19'unda saç dökülmesine neden olur. . Valproik asit ve/veya divalproex, doza bağımlı bir ilişki içinde hastaların %12'sine kadarında alopesiyi hızlandırır. Yüksek valproat konsantrasyonu maruziyetlerinde %28'e varan insidanslar gözlenir. Bu ilaçlar aynı zamanda saç rengini ve yapısını da değiştirebilir.

Lityumda ne kadar kalabilirsin?

Lityum almaya devam eden hastalar, kalp gelişiminin kritik döneminde azaltılmış bir doz almalı veya hatta lityum almayı bırakmalıdır ( 4 ila 12 hafta ). Bununla birlikte, lityum asla aniden kesilmemelidir.

Lityumla ne kadar kilo alırım?

İnsanların yaklaşık %25'i kilo alıyor Acta Psychiatrica Scandinavica'da yayınlanan bir inceleme makalesine göre lityum almaktan. 1 İlgili tüm yayınlanmış tıbbi araştırmaları analiz ettikten sonra, yazarlar bu rahatsız edici yan etkiyi yaşayanlar arasında ortalama 10 ila 26 pound kilo artışı bildirdiler.

Lityum hemen çalışır mı?

Manik semptomlarda 5 ila 7 gün içinde bir azalma fark edilmelidir, ancak tam terapötik etki 10 ila 21 gün gerektirebilir . Lityum konsantrasyonları bir sonraki dozdan hemen önce belirlenmelidir (yani önceki lityum dozundan 8 ila 12 saat sonra).

Lityum uyumama yardımcı olur mu?

Lityum karbonatın uyku düzeni üzerindeki etkileri, her ikisi de akut olarak araştırıldı normal ve depresif deneklerde ve depresif deneklerde kronik olarak. İki hafta boyunca lityum alan normal deneklerde toplam uyku süresi değişmedi, REM uykusu azaldı ve REM uyku gecikmesi arttı.

Düşük lityumun belirtileri nelerdir?

Diğerleri daha düşük dozlara daha duyarlı olabilir. Güvenli bir kan lityum seviyesi litre başına 0,6 ve 1,2 milieşdeğerdir (mEq/L).
...
Daha düşük dozlarda yan etkiler

  • sık idrara çıkma.
  • susuzluk.
  • el titremeleri.
  • kuru ağız.
  • kilo alımı veya kaybı.
  • gaz veya hazımsızlık.
  • huzursuzluk.
  • kabızlık.

Lityum almayı bıraktıktan sonra saçlarım tekrar uzar mı?

Neyse ki, saç dökülmesi devam ederse ve gelecekte lityumun kesilmesine karar verilirse, saçların yeniden çıkması muhtemel .

Lityum alırken alkol almak güvenli midir?

Lityum alırken alkol almaktan veya yasa dışı uyuşturucu kullanmaktan kaçının . İlacın faydalarını azaltabilir (örneğin durumunuzu kötüleştirebilir) ve yan etkilerini (örneğin sedasyon) artırabilirler. Düşük sodyumlu diyetlerden ve dehidrasyondan kaçının çünkü bu, lityum toksisitesi riskini artırabilir.

Lityuma alternatif nedir?

Tek başına lityuma yanıt vermeyen manik ataklardaki başlıca güncel alternatif tedaviler şunlardır: nöroleptikler, karbamazepin ve elektrokonvülsif tedavi (ECT-tek başına veya kombinasyon halinde, lityumlu veya lityumsuz.

Lityum beyni iyileştirir mi?

Uzun süreli lityum intoksikasyonu >2 mM neden olabilir kalıcı beyin hasarı . Lityum düşük mutajenik ve kanserojen riske sahiptir. Lityum hala depresyon için en etkili terapidir. Manik depresyonlu hastaların üçte birini 'tedavi eder', yaklaşık üçte birinin hayatını iyileştirir ve yaklaşık üçte birinde etkisizdir.

Lityum saçı kıvırcık yapar mı?

İlacın başlangıcından bu yana saç dokusunda değişiklikler fark eden, çeşitli şekillerde saçın kıvrılmasını veya dalgasını kaybetmesi olarak tanımlanan lityum alan hastalar, bu tür şikayetleri olmayan lityum hastalarına göre saçlarında daha yüksek bir lityum konsantrasyonuna sahiptir.

Lityum sizi duygusuz yapar mı?

Lityum sadece hastaların yaklaşık üçte birinde çalışır. Ancak ilaç işe yarasa bile, mide bulantısı, kas titremeleri gibi bir sürü yan etkiyle birlikte gelir. duygusal uyuşma , kilo alımı ve doğum kusurları.

Lityum sizi daha mı az mutlu ediyor?

Bir kişinin ruh halini stabilize etmek için lityumun nasıl çalıştığı bilinmemektedir. . Bununla birlikte, merkezi sinir sistemi üzerinde hareket eder. Duygularınız üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmanıza ve yaşam problemleriyle daha iyi başa çıkmanıza yardımcı olur.

Bipolar için ne kadar lityum alıyorsunuz?

Doğru lityum dozu kişiden kişiye değişir, ancak çoğu kişiye reçete edilir. günde 900 miligram (mg) ila 1.200 mg arasında , bölünmüş dozlarda. Bazı insanlar, özellikle akut ataklar sırasında günde 1.200 mg'dan fazla alır. Diğerleri daha düşük dozlara daha duyarlı olabilir.

Lityum seni zombi gibi mi hissettiriyor?

Genel olarak, tek önemli sorunlar düşük doz lityum tolere edilebilirlik ve tiroid sorunlarıdır. Yaklaşık 10 ila 15 kişiden 1'i donuk, düz ve falan (lityum beni bir zombi etkisi yaptı, çevrimiçi referanslarda aşırı temsil edildi).

Lityum toksisitesinin 3 ana belirtisi nelerdir?

Lityum toksisitesinin belirtileri şunları içerir: şiddetli bulantı ve kusma, şiddetli el titremeleri, kafa karışıklığı ve görme değişiklikleri . Bunları yaşarsanız, lityum seviyenizi kontrol etmek için derhal tıbbi yardım almalısınız.

Bipolar olmayan bir kişi lityum alırsa ne olur?

yapabilirim dehidrasyona ve kan lityum seviyelerinde artışa neden olur . Bu etkiler hem böbrekler hem de vücudun geri kalanı için toksik olabilir. Lityum alan kişiler, sodyum seviyelerinin ve böbrek fonksiyonlarının düzenli olarak izlenmesini gerektirir.