Kontrol kolu burçlarında mı?

Bu, uzmanlarımızın zaman zaman aldığı bir sorudur. Şimdi, ilgilenen herkes için eksiksiz bir ayrıntılı açıklama ve cevabımız var!

Sordu: Yesenia Adams
Puan: 4.6/5(13 oy)

Kontrol kolu burçları, sürüş konforu ve yol tutuşu için önemlidir. yastıklar süspansiyon sistemi bu da gürültü ve titreşimleri kontrol eder ve ayrıca tümseklerde daha yumuşak bir sürüş sağlar. Burçlar, sertliği ve orijinal şekil ve konumlarına geri dönme yeteneğini korurken esneyebilir ve hareket edebilir.

Kötü kontrol kolu burçlarıyla sürmek uygun mudur?

Kötü bir kontrol koluyla sürmek güvenli değil çünkü kumanda kolu veya burçlar aşındığında veya kırıldığında, direksiyon sizin ve diğer sürücüler için öngörülemez ve tehlikeli hale gelecektir. Direksiyonu düz tutmanıza rağmen aracınız rastgele bir tarafa çekebilir.

Kontrol kolundaki burçları değiştirmenin maliyeti nedir?

Bir kontrol kolu burcunu değiştirme maliyeti, aracınızın markasına ve modeline bağlı olarak büyük ölçüde değişecektir. Yeni bir burç maliyeti 5 ila 150 dolar arasında değişirken, ortalama işçilik maliyeti 100 ila 300 dolar arasındadır. Bu, toplamda baktığınız anlamına gelir 105 ile 450 dolar arasında bir burç değişimi için.Kontrol kolu burçları bozulduğunda ne olur?

Burçlar aşındığında daha fazla harekete izin verirler. Sürücü, direksiyonu döndürürken veya sert fren yaparken, bozuk yollarda aracın ön tarafından bir sarsıntı hissedebilir veya tıkırtı veya tıkırtı sesleri duyabilir. ... Aşınmış kontrol kolu burçları aracın ön ucunun hizadan kaymasına izin verin ve erken lastik aşınmasına neden olur.

Kontrol kolu burçları ne sıklıkla değiştirilmelidir?

Zamanla, kontrol kolu tertibatı aşınabilir veya bükülebilir. Bu tertibatlar normalde aşınır 90.000 ila 100.000 mil arasında . Büyük bir çukurdan geçerseniz veya bir araba kazası geçirirseniz daha hızlı yıpranabilirler. Burçlar veya bilyeli mafsallar gibi tertibatın çeşitli parçaları da aşınabilir.

Kontrol Kolu Burçları Nasıl Değiştirilir (EASY)

23 ilgili soru bulundu

Aşınmış burçlarla sürülebilir mi?

Kötü burçlarla sürebilir misin? ... Hafifçe aşınmış bir burç, aracı sürülmez hale getirmez , ancak direksiyon ve süspansiyon parçalarının değiştirilmesi pahalı olabileceğinden, ilk bozulma belirtisinde yeni burçların takılması önemlidir. Metalden metale hurda varsa, burcu hemen değiştirin.

Burçların değiştirilmesi pahalı mı?

Aracınızdaki yeni bir burç maliyeti 5 ile 150 dolar arasında değişebilirken, ortalama işçilik maliyetleri 100 ile 300 dolar arasında daha pahalıdır. Bu, ortalama daha düşük kontrol kolu burçları değiştirme maliyetinin 105 ile 450 dolar arasında bir burç değişimi için.

Alt kumanda kollarını değiştirdikten sonra hizalamaya mı ihtiyacınız var?

Süspansiyon üzerinde, özellikle kontrol kolu gibi büyük işler yaptığınızda, hizalama gerekli . Aksi takdirde, en iyi ihtimalle eşit olmayan lastik aşınmasına sahip olursunuz, en kötü ihtimalle frenleme sırasında dengesiz hale gelir.

Kontrol kolu burçları ne kadar dayanmalıdır?

Zamanla, kontrol kolu tertibatı aşınabilir veya bükülebilir. Bu tertibatlar normalde aşınır 90.000 ila 100.000 mil arasında . Büyük bir çukurdan geçerseniz veya bir araba kazası geçirirseniz daha hızlı yıpranabilirler. Burçlar veya bilyeli mafsallar gibi tertibatın çeşitli parçaları da aşınabilir.


Kontrol kolu burçlarını değiştirmek daha mı ucuz?

Yoldan Gelen Titreşimleri Sönümleyin

Tabii ki, bu onların yıpranmasına neden olur, ancak Değiştirilen kontrol kolu burçları, tüm kontrol kolunu değiştirmekten çok daha ucuzdur .

Burçların değiştirilmesi zor mu?

Burçlar, mekanik bağlantılarda sürtünmeyi veya titreşimi azaltan kauçuklaştırılmış manşonlar veya astarlardır. ... Buradaki kötü burçlar, patlama seslerine, lastiklerinizde düzensiz aşınmaya ve titreyen bir direksiyon simidine neden olabilir. Bu burçları doğru alet ve tekniklerle kendiniz değiştirmek nispeten kolay ve uygun maliyetlidir.

Sadece kontrol kolu burçlarını değiştirebilir misin?

Bazı burçların değiştirilmesi zor olabilir ve özel aletler gerektirebilir. Bu durumda, sadece burç yerine tüm bileşeni değiştirmek daha ekonomik olabilir. Örneğin, bazı kontrol kolu burçları ayrı olarak değiştirilemez, bu nedenle kontrol kolunun tamamen değiştirilmesi gerekecek .

Kontrol kollarını değiştirmezseniz ne olur?

Hasarlı kontrol kollarına ve aşınmış burçlara veya bilyeli mafsallara sahip olmak, süspansiyon parçalarının yanlış hizalanmasına neden olur . Bu meydana geldiğinde, direksiyon ve yol tutuşu ile ilgili sorunlar yaşayabilirsiniz. ... Bir araç tekerleğinize yandan çarparsa, genellikle daha düşük bir kontrol kolunu büker, ancak muhtemelen bunu da fark edeceksiniz.


Sürüş sırasında kontrol kolu kırılırsa ne olur?

Ya kontrol kolu kırılırsa? Eğer bilyalı mafsallar aşınmışsa, aracı yolda hizalamakta zorluk çekebilirsiniz . Büyük bir hasarla, tekerlekler üzerindeki kontrolü kaybetme olasılığınız olabilir ve aşırı durumda, kontrol kolu kırılırsa tekerlek konumundan düşebilir.

Kötü burçlar neye benziyor?

Kötü burç sesi neye benziyor? Bir aracın burçları arızalandığında, denge çubuğu dengesiz hale gelir ve bu da aracınızın sürüş sırasında ses çıkarmasına neden olur; bu sesler en iyi şu şekilde tanımlanır: gıcırdama, tıkırdama veya tıkırtı . ... Arabanızın ön kısmının titrediğini hissediyorsunuz.

Kontrol kolları direksiyonu etkiler mi?

direksiyon dolaşmak

Kötü veya arızalı kontrol kolu tertibatı ile yaygın olarak ilişkilendirilen başka bir semptom, direksiyonda gezinmedir. Aşırı aşınmış bilyeli mafsallar veya burçlar, aracın direksiyon ayarının kaymasına neden olabilir ve bu da yolda giderken direksiyonun sola veya sağa çekmesine neden olabilir.

Hizalama atölyeleri kontrol kollarını ayarlıyor mu?

Tekerlek, ayarlanabilir kontrol kolları ile ayarlanabilir (asansör kitiniz bunları içeriyorsa). Tüm Wrangler'larda ayarlanabilen tek şey ayak parmağı ve direksiyon merkezidir. Ayarlanabilir kollarınız yoksa, Jeep'inizi bir hizalama mağazasına götürmek zaman ve para kaybı olabilir.


Her iki kontrol kolunu da değiştirmeli miyim?

Her iki alt kısmın da değiştirilmesi gerekli değildir. veya biri kötüyse her iki üst kontrol kolu, ancak genellikle aşağı yukarı aynı kilometrede yıpranırlar. Bir kontrol kolu arızalı ve diğeri yoldaysa, her iki kolu birden değiştirmek mantıklıdır. Bu şekilde, tekerlek hizalamasını yalnızca bir kez yapmanız gerekir.

Bir arabada kaç tane burç var?

Çoğu otomobil, hem ön hem de arka süspansiyonda tekerlek başına bir veya iki kontrol kolu kullanır. her kol iki burç barındırır . Çoğu önden çekişli otomobilde yalnızca alt kontrol kolu kullanılırken, çoğu pikap, kamyon ve SUV'de hem üst hem de alt kontrol kolu bulunur.

Araba burçlarını ne zaman değiştirmelisiniz?

BURÇLARIMIN DEĞİŞTİRİLMESİ GEREKTİĞİNİ NASIL ANLARIM?

  1. Aracınızın kabininde aşırı titreşim ve yol gürültüsü.
  2. Sürtünme, çamurluklardan gelen gıcırtı veya çarpma sesine benzer.
  3. Darbe üzerine her türlü çerçeve sallanıyor (darbelerden veya diğer engebeli yol koşullarından)
  4. Aşırı gevşek direksiyon.

Kontrol kollarından burçları nasıl çıkarırsınız?

Baskıyı, kolunda dış kabuğu kabul edecek kadar büyük bir fincan ile kurmanız yeterlidir. Kontrol kolu burcunun iç kısmı için (dışarı basacağınız yer) dış kabuğun çapına uygun bir sürücü seçin ve kontrol kolu burcunu yavaşça dışarı çekin .


Kaç kontrol kolu burcuna ihtiyacım var?

Merhaba - kontrol kolları genellikle 2 burç , ancak bazen sadece 1 - süspansiyon tasarımına bağlıdır. Aracın yılını, markasını ve modelini ve ön süspansiyon mu yoksa arka süspansiyon mu olduğunu söylerseniz daha net cevap verebiliriz.