Ağda kanal oluşturma nedir?

Bu, uzmanlarımızın zaman zaman aldığı bir sorudur. Şimdi, ilgilenen herkes için eksiksiz bir ayrıntılı açıklama ve cevabımız var!

Sordu: Warren Dach
Puan: 4.9/5(41 oy)

ağ. BT ve telekomünikasyonda sıklıkla kullanılan bir terim olan Trunking, bire bir bağlantılar kullanmadan birden çok varlık arasında verimli bir şekilde veri aktaran bir ağ yapılandırması .

Ağda VLAN kanalı nedir?

VLAN Trunking Protokolü (VTP) Sanal Yerel Alan Ağları (VLAN) tanımını tüm yerel alan ağında yayan bir Cisco tescilli protokolü . Bunu yapmak için VTP, bir VTP etki alanındaki tüm anahtarlara VLAN bilgilerini taşır. VTP reklamları 802.1Q ve ISL ana hatları üzerinden gönderilebilir.

Ağ oluşturmada kanal oluşturmanın amacı nedir?

Anahtarlamalı ethernet ağlarında Trunking, fiziksel ağ bağlantılarını tek bir mantıksal bağlantıda toplamanın herhangi bir yöntemi . Trunking, tek bir fiziksel bağlantının bant genişliği sınırlamalarının üstesinden gelmenin bir yolunu sağlar ve trafik sıkışıklığını azaltmak için hem anahtardan anahtara hem de sunucuya bağlantılarda kullanılır.Ağda ana bağlantı noktası nedir?

Bir ana bağlantı noktası VLAN uyumlu bir konuk sanal makineye bağlanmak için kullanılan bir anahtardaki bağlantı türü . Genel olarak, bu bağlantı noktasından akan tüm çerçeveler VLAN etiketlidir. Bunun istisnası, bir dış hat bağlantı noktasına etiketlenmemiş VLAN kümesine (yerel VLAN Kimliği) erişim izni verilmesidir.

Trunklama Cisco ne anlama geliyor?

kanal bir bağlantının her iki tarafında da etkinleştirilmesi gereken bir işlev . Örneğin, iki anahtar birbirine bağlanırsa, her iki anahtar bağlantı noktası da kanal oluşturma için yapılandırılmalıdır ve her ikisi de aynı etiketleme mekanizmasıyla (ISL veya 802.1Q) yapılandırılmalıdır.

IEEE 802 1Q: Etiketleme ve Aktarma 101

42 ilgili soru bulundu

3 tip VLAN nedir?

VLAN Türleri

 • Yönetim VLAN'ı.
 • Veri VLAN'ı.
 • Ses VLAN'ı.
 • Varsayılan VLAN.
 • Yerel VLAN.

2 kanal protokolü hangileridir?

Trunking Protokol Standartları. Modern iletişim ağlarında kullanılan iki kanal protokolü vardır: Cisco'dan Anahtarlar Arası Bağlantı (ISL) ve yukarıda belirtilen tescilli olmayan IEEE 802.1Q. İkisinden IEEE 802.1Q endüstri standardıdır. Cisco anahtarları bile artık varsayılan olarak IEEE 802.1Q (dot1q) kullanıyor.

VLAN nedir, nasıl çalışır?

bir VLAN bir dizi uç istasyon ve bunları birbirine bağlayan anahtar bağlantı noktaları . ... Bir köprü gibi, bir VLAN anahtarı trafiği hızlı olan Katman 2 başlığına göre iletir. Bir yönlendirici gibi, ağı mantıksal bölümlere ayırır, bu da daha iyi yönetim, güvenlik ve çok noktaya yayın trafiğinin yönetimini sağlar.

Bir bagaj portu nasıl çalışır?

Bir ana bağlantı noktası her bir anahtar veya yönlendirici için tüm bu sinyalleri tek bir ana hat bağlantısı üzerinden göndermenize olanak tanır . Bir erişim bağlantı noktasının aksine, bir devre bağlantı noktası, sinyallerin doğru uç noktaya ulaşmasına izin vermek için etiketleme kullanmalıdır. Ana bağlantı noktaları, erişim bağlantı noktalarından genellikle daha yüksek bant genişliği ve daha düşük gecikme süresi sunar.

Bir bagaj bağlantı noktasını ne zaman kullanırsınız?

ana bağlantı noktası anahtarlar arasında bağlantı kurmak için kullanılır ve erişim bağlantı noktası bilgisayarlara, dizüstü bilgisayar yazıcılarına vb. bağlanmak için kullanılır, verileri bir anahtardan diğer anahtar erişim bağlantı noktalarına ana bağlantı noktası aracılığıyla genişletemezsiniz. sadece anahtarın erişim portu üzerinden uzatılabilir.

Neden kanal açmaya ihtiyacımız var?

Kanal açmanın temel amacı, anahtarlar arasında trafiği taşımak ve VLAN bilgilerini korumak için . Bir erişim bağlantısının aksine, ana hat bağlantısı tek bir VLAN'a ait değildir, bunun yerine protokolü anlayan iki cihaz arasındaki noktadan noktaya bağlantı üzerinden birkaç VLAN'dan gelen trafiği taşıyabilir.

Tünel çeşitleri nelerdir?

Kanal türleri ve malzemeleri

 • Alüminyum, Paslanmaz Çelik, galvanizli çelik ve diğer metaller.
 • PVC ve diğer plastik kanallar.
 • Klipsli, kendinden yapışkanlı, oluklu ve süpürgelik kanalları mevcuttur.

Kanal anahtarı nedir?

Bir ana bağlantı noktası birden çok sanal yerel alan ağı veya VLAN için verilerin bir ağ düğümü üzerinden akmasına izin veren bir ağ anahtarındaki belirli bir bağlantı noktası türü . Ana bağlantı noktasını bir telekom ağ bağlantısındaki ayrı dallar veya kılcal damarlar demeti olarak düşünün.

VTP modu nedir?

VTP sunucu modu – Cisco anahtarları için varsayılan mod . Bu modda çalışan bir anahtar, VLAN'ları oluşturabilir, değiştirebilir ve silebilir. Tüm VTP etki alanı için VTP sürümü ve VTP budama gibi bir VTP sunucusunda diğer VTP yapılandırma parametrelerini de belirtebilirsiniz. Bir VTP sunucu anahtarı, VLAN değişikliklerini yayacaktır.

VLAN 1 etiketlendi mi?

Olarak VLAN 1, varsayılan yerel VLAN'dır , etiketlenmemiş trafik için kullanılır. VLAN 1 etiketli çerçeveleri geçmeniz gerekiyorsa, varsayılan olarak bunu yapamazsınız. Çözüm, varsayılan VLAN'ı başka bir değerle değiştirmektir. Bu yapıldıktan sonra, VLAN 1, diğer herhangi bir VLAN ile aynı şekilde ana hat üzerinden geçirilebilir.

Yerel VLAN nedir?

Yerel VLAN: Yerel VLAN, bir ana bağlantı noktasında alındığında etiketlenmemiş trafiğin yerleştirileceği trafik . Bu, VLAN'ınızın bazı kablosuz erişim noktaları ve yalnızca ağa bağlı cihazlar gibi trafiğini etiketlemeyen eski cihazları veya cihazları desteklemesini mümkün kılar.

Trunk bağlantı noktalarının IP adresine ihtiyacı var mı?

Yönlendiricinin, ana hat üzerindeki her VLAN ile ilişkilendirilmiş bir IP adresine/maskesine sahip olması gerekir. . Ancak, yönlendiricinin, ana hatla bağlantılı bağlantı için yalnızca bir fiziksel arabirimi vardır.

Bir bagaj portu nasıl yapılır?

Devre bağlantılarını etkinleştirmek için, fiziksel bağlantının her iki ucundaki bağlantı noktalarını paralel komut kümeleriyle yapılandırın. Bir ana hat bağlantısının bir ucunda bir anahtar bağlantı noktası yapılandırmak için, switchport modu gövde komutu . Bu komutla arayüz, kalıcı kanal moduna geçer.

VLAN'ın avantajları nelerdir?

VLAN'lar aşağıdaki avantajları sağlar:

 • VLAN'lar, bir ağ üzerinde fiziksel olarak dağılmış olan uç istasyonların mantıksal olarak gruplandırılmasını sağlar. ...
 • VLAN'lar, yayın trafiğini içermek için bir ağ üzerinde dağıtılan yönlendiricilere olan ihtiyacı azaltır. ...
 • Yayın etki alanlarının bir ağ üzerinde sınırlandırılması trafiği önemli ölçüde azaltır.

VLAN örneği nedir?

Her sanal anahtar veya VLAN, sadece her bir anahtar portuna atanan bir numara . Örneğin, kırmızı mini anahtardaki iki anahtar bağlantı noktası VLAN #10'a atanmış olabilir. Turuncu mini anahtardaki iki bağlantı noktası VLAN #20'ye atanmış olabilir.

VLAN nasıl oluşturulur?

Çoğu anahtarı basitçe kullanarak bir VLAN oluşturabilirsiniz. Anahtarda Telnet üzerinden oturum açarak ve VLAN için parametreleri girerek (ad, etki alanı ve bağlantı noktası atamaları). VLAN'ı oluşturduktan sonra, atanan bağlantı noktalarına bağlı tüm ağ segmentleri o VLAN'ın parçası olacaktır.

VLAN'ı nerede kullanıyoruz?

VLAN'lar ölçeklenebilirlik, güvenlik ve ağ yönetimi gibi sorunları ele almak . Ağ mimarları, ağ segmentasyonu sağlamak için VLAN'lar kurar. VLAN'lar arasındaki yönlendiriciler, yayın trafiğini filtreler, ağ güvenliğini artırır, adres özetleme gerçekleştirir ve ağ tıkanıklığını azaltır.

Tarak ile ne kastedilmektedir?

Kanallama bir Çok sayıda hattı veya frekansı paylaşarak birçok kullanıcının bir ağa erişimini sağlamak için veri iletişim iletim sistemlerinde kullanılan teknik. . Adından da anlaşılacağı gibi sistem, bir gövdesi ve birçok dalı olan bir ağaç gibidir. ... Trunking, bir telekom ağının boyutunu küçültür ve bant genişliğini artırır.

Yönlendiricideki VLAN nedir?

Bir sanal LAN (VLAN), Cihazları coğrafi konum dışında bir temele göre haritalayan yerel alan ağı , örneğin departmana, kullanıcı türüne veya birincil uygulamaya göre. Farklı VLAN'lar arasında akan trafik, tıpkı VLAN'lar iki ayrı LAN'daymış gibi bir yönlendiriciden geçmelidir.

Hangisi gerçek VTP'dir?

VTP ile ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi doğrudur? Tüm anahtarlar varsayılan olarak VTP sunucularıdır . Tüm anahtarlar varsayılan olarak VTP şeffaftır. VTP, tüm Cisco anahtarlarında Cisco etki alanı adıyla varsayılan olarak açıktır.