Eksantrik eğitim nasıl yapılır?

Bu, uzmanlarımızın zaman zaman aldığı bir sorudur. Şimdi, ilgilenen herkes için eksiksiz bir ayrıntılı açıklama ve cevabımız var!

Sordu: Mollie Bruen
Puan: 4.5/5(7 oy)

Ağız kavgası, dips veya çene gibi uzun hareket aralığına sahip egzersizleri kullanın. Denemek 30 saniyelik bir eksantrik tekrar . Antrenmanın sonunda sadece bir setle başlayın ve program boyunca üç sete kadar oluşturun. Başka bir seçenek, her biri 10 saniyelik 4-6 eksantrik tekrardır.

Eksantrik egzersiz örnekleri nelerdir?

Eksantrik egzersiz örnekleri şunları içerir:

 • Bench press ile halteri göğsünüze doğru indirin.
 • Bir çömelmede paralel bir çömelme pozisyonuna alçaltma.
 • Bir şınavın dibine indirme.
 • Deadlift'in sonunda bir halterin yere geri getirilmesi.
 • Bir situpta gövdenizi tekrar yere indirmek.

Eksantrik egzersizler ne işe yarar?

Çalışmalar, eksantrik egzersizlerin tendon birim yükünün kapasitesini geliştirdiğini ve bu da yüke uyum sağlama yeteneğinin arttığını göstermiştir. Tendonun kapasitesini geliştirmek tendinopati yaralanmalarını azaltmaya yardımcı olacaktır. Sertlik istememizin nedeni, tendonunuzun yüksek yüklere dayanmasını sağlamasıdır.Eksantrik egzersizleri ne zaman kullanıyorsunuz?

Eksantrik egzersiz veya kas uzadığında ve bir dış kuvvet kas tarafından üretilen kuvveti aştığında , kas atrofisini en aza indirmede ve kas kuvveti üretimini iyileştirmede geleneksel konsantrik güçlendirmeden daha etkili olduğu gösterilmiştir.

Eksantrik olmak için bacaklarınızı nasıl eğitirsiniz?

Eksantrik izometrik alt vücut kondisyonlaması – Seviye İki

 1. Full Squat – 5 saniye aşağı/hızlı yukarı; 10 tekrar. Ayakların kalça genişliğinde açık olduğundan emin olun. ...
 2. Duvara Oturmak – Topuklar Yükseltilmiş; 30 saniye. ...
 3. Tek Bacak Ayak Bileği Alçalır – 3 saniyede hızlı yukarı kalkar; Bacak başına 10 tekrar. ...
 4. Oturma Tek Bacak; 10 saniye basılı tutun veya 10 darbe.

Eksantrik ve Konsantrik Egzersizler: Tendon Ağrısı İçin En Etkili Nedir?

24 ilgili soru bulundu

Eksantrik egzersizler kas yapar mı?

Eksantrik eğitim, insan vücudunun mekanik olarak yükleme ve yükleme yeteneği nedeniyle iyi çalışır. için büyük bir teşvik yaratmak Bu belirli egzersiz aşamalarında iskelet kası. Eksantrik hareketler sırasında daha büyük kuvvetler üretme yeteneği, kas hipertrofisini ve maksimum çıktıyı indükleyen şeydir.

Nasıl daha esnek ve güçlü olabilirim?

Daha esnek olmak için en iyi esneme hareketleri

 1. Her güne statik esnemelerle başlayın ve bitirin. Statik esnemeler derin, izole esnemeye izin verir. ...
 2. Egzersizden önce ve sonra dinamik esneme hareketleri yapın. Dinamik esnemeler hareket kabiliyetini artırır. ...
 3. Her hafta birkaç kez kaslarınızı ezin. ...
 4. Dönme hareketlerini uygulayın.

Eksantrik egzersiz iyi mi kötü mü?

Oysa gerçek şu ki iyi eksantrik eğitim, kas uzunluğunu elde etmenin en iyi yoludur . British Journal of Sports Medicine'e göre, sağlam eksantrik eğitim alt vücut esnekliğini artıracak.

Nasıl hızlı kas kazanabilirsiniz?

Hızlı Kas Büyümenin Bilimsel Olarak Kanıtlanmış 9 Yolu

 1. Antrenman Hacminizi Arttırın. ...
 2. Eksantrik Aşamaya odaklanın. ...
 3. Set Arası Dinlenme Aralıklarını Azaltın. ...
 4. Kas Büyümek İçin Daha Fazla Protein Yiyin. ...
 5. Açıklara Değil Kalori Fazlalarına Odaklanın. ...
 6. Yatmadan Önce Kazein Üzerine Atıştırmalık. ...
 7. Daha Fazla Uyuyun. ...
 8. Kreatin ile Desteklemeyi Deneyin...

Daha iyi konsantrik veya eksantrik egzersiz nedir?

Eksantrik antrenman, toplam ve eksantrik gücü arttırmada konsantrik antrenmandan daha etkilidir. Eksantrik antrenman, kas kütlesini arttırmada konsantrik antrenmandan daha etkili görünüyor.

Eksantrik eğitim sizi daha güçlü yapar mı?

Eksantrik eğitimin faydaları nelerdir? Yeni başlayanlar için, araştırmalar eksantrik eğitimin gücü, gücü ve hız performansını daha etkili bir şekilde iyileştirebilir geleneksel direnç eğitimi ile karşılaştırıldığında.

Eksantrik kasılma örneği nedir?

Eksantrik kasılma, gerilim üretilirken kasın toplam uzunluğu arttığında meydana gelir. Örneğin, biceps curl'ün alçaltma aşaması eksantrik bir kasılma oluşturur. Kaslar, eksantrik koşullar altında, izometrik veya eşmerkezli kasılmalardan daha büyük kuvvetler üretme yeteneğine sahiptir.

Eksantrik ve eş merkezli arasındaki farkı nasıl anlarsınız?

Konsantrik bir kasılmada, kas gerilimi direnci karşılamak için yükselir ve kas kısaldıkça sabit kalır. Eksantrik kasılma sırasında, direnç kasın ürettiği kuvvetten daha büyük olduğunda kas uzar .

Tekrarları hızlı mı yoksa yavaş mı yapmalısınız?

İster yıllardır antrenman yapıyor olun, ister yeni başlıyor olun, hızlı bir şekilde kas inşa etmek istiyorsanız, o zaman daha yavaş tekrarlar yapmak Gitme zamanı. Daha yavaş tekrarlı egzersizler, kaslarınızın daha hızlı tekrarlardan çok daha fazla gerilim altında kalmasına neden olur.

Bir tahta eksantrik mi yoksa eş merkezli mi?

gösteren ortak hareketler izometrik kasılmalar şunları içerir: tahta tutar. sabit bir pozisyonda önünüzde bir nesne taşımak. bir pazı kıvrımının ortasında bir dambıl ağırlığını yerinde tutarak.

4 çeşit kas kasılması nedir?

Anahtar terimler

 • İzometrik: Kas boyunun değişmediği bir kas kasılması.
 • izotonik: Kas boyunun değiştiği kas kasılmasıdır.
 • eksantrik: Kasın uzadığı izotonik bir kasılma.
 • konsantrik: Kasın kısaldığı izotonik kasılma.

İzokinetik kuvvet nedir?

İzokinetik egzersiz bir tür kuvvet antrenmanı . Ne kadar çaba harcarsanız harcayın, sabit bir hız üreten özel egzersiz makineleri kullanır. Bu makineler, hareket aralığınız boyunca direnci dalgalandırarak bir egzersizin hızını kontrol eder.

Kaslarım neden kasılıyor?

Kas seğirmeleri bizim nedenimizdir kaslar gerilir ('sözleşme') istemeden - başka bir deyişle, onları gerçekten kontrol etmediğimiz zaman. Kas seğirmeleri stres, çok fazla kafein, yetersiz beslenme, egzersiz veya bazı ilaçların yan etkisi gibi birçok nedenden dolayı olabilir.

Topa tekme atmak eksantrik mi yoksa eş merkezli mi?

Bir futbol vuruşu açısından, bacak geri çekildiğinde, kalça fleksörleri ve kuadrisepsler bacağı yavaşlatmak için eksantrik olarak kasılır. Bu eksantrik kasılma yoluyla enerji daha sonra güçlü bir şekilde serbest bırakılmadan önce kasta tutulur. eşmerkezli kasılma ters yönde.

Konsantrik mi yoksa eksantrik mi daha zor?

Aktive olurken uzayan kasların (yani, eksantrik kas hareketi ), kısalan (yani eşmerkezli kasılma) veya sabit bir uzunlukta kalan (yani izometrik kasılma) kaslardan daha güçlüdür ve daha az enerji gerektirir (kuvvet birimi başına).

Yüzmek eksantrik midir?

Yokuş yukarı yürüme, bisiklete binme ve yüzme gibi hareketlerde veya sporlarda eşmerkezli kas aktiviteleri baskındır. ... Bu koşullar altında aktive olan kas uzar (uzama kasılması). Eksantrik kasılmalar genellikle yavaşlamak, frenlemek veya enerjiyi emmek için kullanılır.

Yeni başlayanlar nasıl esnekleşir?

Her seferinde bir esneme ile daha esnek olmak için başlangıç ​​kılavuzumuz için okumaya devam edin.
...
Statik uzantılar

 1. Önceden ısın. Statik bir esneme rutinine dalmadan önce kaslarınızı ısıtmak için yürüyüş gibi düşük yoğunluklu bir ısınmaya 5 ila 10 dakika ayırın. ...
 2. Zıplama. ...
 3. Çok uzağa itmeyin. ...
 4. Nefesini hatırla.

Esnek olmak için güçlü olmak mı gerekiyor?

5. Daha fazla güç. Bu önemli daha esnek hale geldikçe gücü artırmak için . Bu, kaslarınızın sizi ve hareketlerinizi destekleyecek kadar güçlü olması için doğru miktarda gerginliğe sahip olmasını sağlar ve fiziksel olarak daha zinde olmanızı sağlar.