Demirciler mi yoksa demirciler mi?

Bu, uzmanlarımızın zaman zaman aldığı bir sorudur. Şimdi, ilgilenen herkes için eksiksiz bir ayrıntılı açıklama ve cevabımız var!

Sordu: Cristoph Heaney
Puan: 4.4/5(26 oy)

bu Smith'in çoğulu Smiths'tir . Smith'in değil. Ve eğer herhangi bir nedenle Smith'ler iyelik ekini kullanmak isteselerdi, çoğul iyelik ekini kullanmak zorunda kalacaklardı. ... Yani, çoğul iyelik eki Smiths' olacaktır.

Bir aile adından bahsederken kesme işareti kullanıyor musunuz?

Ancak bir teşekkür notu, tebrik kartı, mektup, e-posta, Noel kartı vb. üzerine ailenizin soyadını imzalarken, çoğul yapmak için kesme işareti kullanmanıza gerek yok . Kesme işareti eklemek, bu durumda gereksiz olan soyadı iyelik yapar. ... Soyadlarını çoğul yaparken kesme işaretini dışarıda bırakın.

Smith'in ailesi mi yoksa Smith'in ailesi mi?

Smith'ler 'Smith' için çoğuldur ve Smith adında birden fazla kişi olduğu ve davetiyenin hepsinden olduğu anlamına gelir. Şüpheye düştüğümüzde, kullanmayı severiz' Smith Ailesi '. Smith'inki (s'den önce kesme işaretiyle birlikte) 'Smith'in iyesidir ve bir kişinin sahipliğini gösterir.Smith'in evi mi yoksa Smith'lerin evi mi?

Bir kesme işareti ve ardından bir S alan tekil iyelik eklerinin aksine, çoğul iyelik yalnızca bir kesme işareti alır. Yani Smiths'in evine gideceksen, Smith'lerin evi .

Smiths doğru dilbilgisi mi?

Yalnızca bir bir ismi iyelik haline getirmek istediğinizde kesme işareti . ('Smith'lerden' her zaman yanlıştır, ancak 'Parti Smith'lerin evindedir' doğrudur.) Soyadı 's' harfiyle bitiyorsa, bu zorlaşır. Çoğul 's' ile biten bir soyadı yapmak için 'es' ekleyin (böylece Reeves, Reeveses olur).

Morrissey'in Söylediği ve Yaptığı En Kötü 10 Şey

30 ilgili soru bulundu

Smithleri ​​sevmek mi yoksa Smithleri ​​sevmek mi?

Yaygın bir hata, aile adının önüne kesme işareti koyarak bir 's' ekleyerek aile adını çoğul yapmaktır. Yani adınız Smith ise ve tüm aile adına kartlarınızı imzalıyorsanız, 'Aşk, Smiths'i imzala ' 'Aşk, The Smith's' değil. Jones gibi 's' ile biten isimler de insanları çeldirme eğilimindedir.

Jones mu yoksa Jones'un mu?

Tüm İngiliz stil rehberleri, tekil iyelik eklerinin -'lerle ve çoğulların yalnızca -' ile oluşturulduğunda ısrar eder, bu yüzden Jones'un (tekil) iyeliği Jones'un ve Joneses'in iyeliği Joneses'dir.

James mi yoksa James'in mi?

Uygun gelenek, kelime 's' ile bitse bile iyelik kesme işaretini dahil etmektir. Yani 'James'in' doğru . Bunun tek istisnası, geleneksel olarak her zaman sadece bir kesme işareti ile kullanılmış olan özel isimlerdir.

Bir soyadı s ile bitiyorsa kesme işareti kullanır mısınız?

Özel ad s ile bitiyorsa, yalnızca kesme işareti veya kesme işareti ve bir s ekleyebilirsiniz. . Bu tür iyelik isimlerinin bir gösterimi için aşağıdaki örneklere bakın. Chris'in sandalyesinde oturuyorsun. Chris'in koltuğunda oturuyorsun.

Bir isim s ile bittiğinde kesme işareti nereye gider?

Genel kural şu ​​ki tekil bir ismin iyelik eki kesme işareti ve s eklenerek oluşturulur. , tekil ismin s ile bitip bitmediği. Çoğul bir ismin iyelik eki, ismin sonu s ile bitiyorsa sadece kesme işareti, s dışında bir harfle bitiyorsa hem kesme işareti hem de s eklenerek oluşturulur.

Bir soyadı nasıl iyelik haline getirirsiniz?

Mülkiyet göstermek, çoğu soyadını sahiplenici yapmak söz konusu olduğunda, sadece bir kesme işareti ve bir s ekleyin. Bay Smith'in arabasına el konuldu. Aile sahipliğini çoğul ve iyelik eki olan soyadlarıyla göstermek için, önce bir s ekleyerek adı çoğul yapın ve ardından kesme işareti ekleyerek onları iyelik haline getirin.

Kesme işareti yıllar içinde nereye gidiyor?

Bir yılı kısaltırken, ilk iki rakamı kaldırın ve bir kesme işareti kullanarak ihmali belirtin: 2009 '09 olur ('09 değil) 2010, '10' oldu ('10 değil) 2525, '25 oldu (eğer hala hayattaysak)

House haklı mı?

Bu durumda, evin ifadesi, ismin iyelik hali ile değiştirilebilir veya evin . Bu gerçekleştiğinde, isimlerin sırası tersine çevrilir, bu nedenle iyelik adı önce gelir: evin çatısı. Evin çatısının onarıma ihtiyacı var. (Evin çatısının onarıma ihtiyacı var.)

Chris'in mi yoksa Chris'in mi?

Okulda yazmanın öğretilmesi yaygındır Chris' Chris'e ait bir şeyden bahsederken. Biz konuşurken, Chris'e ait bir şeyden bahsederken Chris'in diyoruz. Her ikisi de teknik olarak doğru olsa da, temel fark gerekli stil kılavuzundadır.

Bir soyadı nasıl çoğul hale getirilir?

Soyadı Nasıl Çoğullaştırılır

  1. Kural 1: Bir soyadı her zaman bütünüyle yazılır. ...
  2. Kural 2: Kartları imzalarken veya adreslerken asla kesme işaretine ihtiyacınız olmaz. ...
  3. Ad s, z, ch veya sh ile bitiyorsa, es ekleyin. ...
  4. Ad x ile bitiyorsa, x sessiz değilse es ekleyin.

Thomas mı yoksa Thomas'ın mı?

Thomas'ın evi. Hatırlanması gereken önemli şey şu ki Thomas tekil . Birden fazla kelimeden bahsederken ilk önce -ES ekleyerek çoğulu oluşturursunuz. Bir Thomas, iki Thomas.

Bir isim s ile bitip iyelik eki olduğunda?

APA Style'a göre cevap şudur: tekil bir ismin iyelik eki kesme işareti ve s eklenerek oluşturulur. , ad s ile bitse bile (Yayın Kılavuzunun altıncı baskısında s. 96'ya bakın).

Z ile biten bir soyadı nasıl yapılır?

Bir s veya z sesiyle biten özel bir ismin iyeliğini oluşturmak için, bazı insanlar kesme işareti + s , Perez'de ve Burns'de olduğu gibi ve diğerleri Perez'de ve Burns'de olduğu gibi tek başına kesme işareti kullanmayı tercih ediyor.

Kesme işaretinin kuralları nelerdir?

Kesme işareti, bir daralma oluşturmak veya sahiplik göstermek için kullanılan bir noktalama işaretidir.

  • İki kelime bire kısaltıldığında kesme işareti kullanın. ...
  • Sahipliği gösterirken kesme işareti kullanın. ...
  • Kesme işareti eklerken ikili veya üçlü s oluşturmayın. ...
  • Sahipliği göstermek için zamirlerle kesme işareti kullanmayın.

James isminin iyeliği nedir?

S ile biten bir ismin sahipliğini oluşturmak için, AP stilinin özel isimler ve genel isimler için ayrı kuralları vardır. AP, James gibi özel isimler için yalnızca bir kesme işareti eklediğini söylüyor: James'in arabasını ödünç aldı. . Patron gibi jenerikler için kesme işareti artı S ekleyin: Patronun arabasını ödünç aldı.

James'i nasıl çoğullaştırırsın?

James'in çoğulu James ve çoğul sahiplik s' ile gösterilir, yani bu James'in kitabı olmalı.

İnsanlarda kesme işareti nereye gitmeli?

kesme işareti koy son mektuptan sonra . Son harf e'dir. Yani: insanların.

Williams'ın mı yoksa Williams'ın mı?

Associated Press Stylebook, sadece kesme işareti : Tennessee Williams'ın en iyi oyunu. Ancak diğer yetkililerin çoğu 's: Williams'ı onaylar. Williams'ın araçları Williams'a aittir. Williams'ın çoğul hali değildir. İnsanların isimleri çoğul kelimelerin yaptığı gibi çoğul hale gelir.

Bir soyadı S ile nasıl çoğul hale getirilir?

's' veya 'z' ile biten adlar için -es ekleyin ve diğer her şey için -s ekleyin. İyelik sıfatını belirtirken birden fazla varsa sahibi çoğul için bir kesme işareti ekler ; bir sahip varsa, tekilliğe 's ekleyin (The Smiths' car - Smith's car).

E ile biten bir soyadı nasıl çoğul hale getirilir?

Çoğul Soyadı Örnekleri:

soyadınıza es ekleyin . Örnekler: Soyadınız Jones ise, bunu Joneses olarak değiştireceksiniz. Soyadınız Davis ise, Davises olarak değiştireceksiniz.