Güney Afrika'da burslar vergiye tabi midir?

Bu, uzmanlarımızın zaman zaman aldığı bir sorudur. Şimdi, ilgilenen herkes için eksiksiz bir ayrıntılı açıklama ve cevabımız var!

Sordu: Elwyn Mosciski Jr.
Puan: 4.5/5(74 oy)

Ücrette ilgili herhangi bir indirim veya hak kaybının olmadığı bir çalışana verilen herhangi bir iyi niyetli burs, bu nedenle vergiye tabi olmayacak . Kısacası, bir çalışan vergilendirilebilir gelirini eşdeğer, ancak vergiden muaf bir fayda için azalttığında maaş fedakarlığı gerçekleşir.

Burslarda vergi ödüyor musunuz?

Burslar, hibeler ve burslar genellikle vergiden muaf (Öğrenci Kredisi parası ile birlikte) – Kişisel Ödeneğinize dahil edilmezler veya yardımlar gibi başvurmak istediğiniz diğer yollarla test edilmiş parayı etkilemezler. Yine de, nerede durduğunuzu bilmek için her zaman yazılı olarak alın.

Burslar vergiden muaf mı?

Dost toplum burs planı kapsamında sağlanan eğitim yardımları dahil olmak üzere bazı burslar, burslar, hibeler ve ödüller - vergiye tabi . Bir ödemeden emin değilseniz, size ödeme yapan kuruluşla iletişime geçin.Güney Afrika'da hangi gelir vergiden muaftır?

Güney Afrika'da kimler gelir vergisinden muaftır? Genel olarak, eğer kazanırsan yılda R83.100'den az (veya 65 yaşından büyükseniz 128.650 R'den az), gelir vergisi ödemeniz gerekmez.

Neden bursumdan vergi alıyorum?

Burslar vergiye tabi gelir olarak kabul edilir

Bunun nedeni, tazminatı temsil eden burs veya burs parasının vergiye tabi olmasıdır - paranın nasıl kullanıldığına bakılmaksızın. Dolayısıyla, 20.000$'lık bir öğretim asistanı bursu, öncelikli olarak okul ücretini ve kitapları ödemeye gitse bile, bu 20.000$ yine de vergiye tabi gelir olarak kabul edilecektir.

2021 Burs - Vergisiz Gelir

36 ilgili soru bulundu

Burs parasını gelir olarak beyan etmek zorunda mıyım?

Vergili Burs Fonları

Nitelikli eğitim giderlerinizi karşıladıktan sonra kalan burs paranız varsa, bunu da eklemelisiniz. brüt vergilendirilebilir gelirinizin bir parçası olarak tutar . ... Ve diğer harcamalar (programınızda zorunlu olarak belirtilmeyen okul malzemeleri dahil) vergi borcunuz hesaplanırken gelir olarak sayılır.

Burs parası vergiye tabi gelir midir?

Genel olarak, burs fonları vergiye tabi gelir olarak değerlendirilemez (a) bir derece takip ettiğiniz ve (b) fonları öğrenim ücreti, ücretler veya IRS'nin nitelikli bir eğitim masrafı olarak gördüğü herhangi bir şey için kullandığınız sürece. Bunlar, çalışma programınız için gerekli olan kitap ve malzemeleri içerir.

Güney Afrika'da vergi ödemekten nasıl kaçınabilirim?

Daha Az Vergi Ödemek İçin 10 İpucu

 1. Bir emeklilik fonuna katkıda bulunun. ...
 2. Vergisiz Tasarruf Hesabı açın. ...
 3. SARS'a kayıtlı bir hayır kurumuna bağış yapın. ...
 4. Tıbbi Yardım Programına Katılın. ...
 5. Seyahat ödeneği alıyorsanız, bir seyir defteri tutun. ...
 6. Şirket arabası kullanıyorsanız bir seyir defteri tutun. ...
 7. Komisyon kazananıysanız komisyonla ilgili masrafı talep edin.

Güney Afrika'da hangi maaşla vergi ödemeye başlıyorsunuz?

65 yaşından küçükseniz R83 100 . 65 yaşından 75 yaşına kadar iseniz, vergi eşiği (yani üzerinde gelir vergisinin ödeneceği miktar) R128 650'dir. 75 yaş ve üstü vergi mükellefleri için bu eşik 143 850 R'dir.


Ne tür burslar vergiye tabidir?

Genel olarak, bir burs veya burs eğer vergiden muaftır bir derece adayısınız ve ödül, öğrenim ve gerekli ücretler, kitaplar, gereçler ve ekipman için ödeme yapmak için kullanılır, ancak vergiden muaf olmayan bazı burs ve burs olanakları vardır.

Vergi burslarını nasıl beyan ediyorsunuz?

Genel olarak, brüt gelire dahil etmeniz gereken bir bursun, burs hibesinin veya diğer hibelerin herhangi bir bölümünü aşağıdaki gibi bildirirsiniz: Form 1040 veya Form 1040-SR'yi doldurursanız, 'Ücretler'de bildirilen toplam tutarın vergiye tabi kısmını dahil edin. , maaşlar, vergi beyannamenizin bahşiş satırı.

Üniversite hibeleri vergiye tabi gelir midir?

Hibeler ve burslar vergiden muaftır , yani aşağıdaki kriterler karşılanırsa brüt gelirinizden hariç tutulurlar: Akredite bir kolej veya üniversitede bir derece okuyorsunuz. Ödül, öğrenim ücreti gibi nitelikli eğitim harcamalarınızı aşamaz.

Burs parasız mı?

Neyse ki burslar, burslar ve hibeler şeklinde ek mali destek kaynakları var - bunlar arasındaki farkları aşağıda açıklıyoruz. Öğrenci kredilerinin aksine, bunları geri ödemek zorunda değilsiniz – onlar aslında bedava paradır.


Burslar vergiden düşülebilir mi?

Herhangi bir 'burs parası' doğrudan belirli bir öğrenciye verdiğiniz vergiden düşülebilir değil . Para, iki önemli istisna dışında vergiye tabi bir hediye olarak kabul edilir: ... Belirli bir öğrenci için öğrenim ücreti, ücretler, kitaplar ve materyaller için doğrudan bir koleje veya üniversiteye yapılan ödeme, vergiye tabi bir hediye olarak kabul edilmeyecektir.

Öğrenci bursları vergiye tabi midir?

2020'de alınan ortaokul sonrası burslar, burslar ve burslar vergiye tabi değil 2019, 2020 veya 2021 için tam zamanlı nitelikli bir öğrenci olarak kabul edilirseniz.

Muaf tutulan gelirler nelerdir?

Muaf Gelirler Gelir Vergisi Kanununa göre vergiye tabi olmayan gelirler yani, vergiye tabi gelirler, Gelir Vergisi kanunu uyarınca vergiye tabi iken, vergi hesaplaması amacıyla toplam gelire dahil edilmezler. Muaf gelir, verginin ödenmesi muhtemel olmayan gelirlerdir.

Vergi indirimi olarak nitelendirilen nedir?

Özetle, vergi indirimleri AGI'nizi azaltır. ... Popüler vergi indirimleri arasında öğrenci kredisi faiz indirimi, sağlık giderleri kesintisi , IRA katkı payı kesintisi ve serbest meslek giderleri kesintisi.


Vergi indirimi örnekleri nelerdir?

 • Ev ofis giderleri. ...
 • Araç ve seyahat masrafları. ...
 • Giyim, çamaşır ve kuru temizleme. ...
 • Eğitim. ...
 • Sektörle ilgili kesintiler. ...
 • İşle ilgili diğer giderler. ...
 • Hediyeler ve bağışlar. ...
 • Yatırım geliri.

Yasal olarak nasıl vergi ödeyemem?

Bölüm 80C,80D ve 80EE kapsamında önerilen vergi tasarrufu yolları

 1. Vergiye tabi gelirinizi azaltmak için Sec 80C altında 1.5 lakh Rs yatırım yapın. ...
 2. Sağlık Sigortası satın alın, izin verilen maksimum kesinti Rs'dir. ...
 3. Bölüm 80EE kapsamında Konut Kredisi Faizinde 50.000 Rs'ye kadar kesinti talep edin.

Güney Afrika'da vergisiz hediye olarak ne kadar para alabilirim?

Gerçek kişilerin yılda R100 000'ı aşmayan bağışları vergiden muaftır. Bağış, geçerli bir bağış için tüm yasal formalitelere uyulduğunda yürürlüğe girer. Bağış vergisi, Güney Afrika'da ikamet eden herhangi bir kişiye (örneğin: birey, şirket veya tröst) uygulanır.

Bursumun vergiye tabi olup olmadığını nasıl bilebilirim?

Bursunuz veya bursunuz düşünülebilir vergisiz sadece kurslarınız için gerekli olan öğrenim, ücretler, kitaplar, gereçler ve ekipman için kullanılmışsa. Ödülünüzün herhangi bir kısmı oda ve yemek, seyahat, araştırma, büro yardımı veya ekipman için kullanılmışsa, bu kısım vergiye tabidir.


Burs parasını herhangi bir şey için kullanabilir miyim?

Unutma, burs parası okulunuz tarafından gerekli görülen herhangi bir eğitim masrafını ödemek için kullanılabilir . Bu kitaplar, dizüstü bilgisayarlar, laboratuvar ekipmanları, konutlar ve daha fazlasını içerebilir.

Bursları üniversiteye bildirmek zorunda mıyım?

Burs alan kişilerin burslarını kolej mali yardım ofisine bildirmelerini gerektiren herhangi bir federal yasa veya düzenleme yoktur. . ... [26 USC 117] Burslar, burslar ve hibeler, nitelikli eğitim ve ilgili masrafları (ör. eğitim ücreti, ücretler, kitaplar, malzeme ve ekipman) ödemek için kullanılıyorsa vergiden muaftır.