Birini doxing ne anlama geliyor?

Bu, uzmanlarımızın zaman zaman aldığı bir sorudur. Şimdi, ilgilenen herkes için eksiksiz bir ayrıntılı açıklama ve cevabımız var!

Sordu: Harley Von DVM
Puan: 4.8/5(13 oy)

Doxing kelimesi ('doxxing' olarak da yazılır), drop dox veya belgeler teriminden türetilmiştir. Doxing bir hassas veya gizli bilgileri, beyanları kullanan siber zorbalık biçimi veya hedeflenen bireylerin taciz, maruz kalma, mali zarar veya başka şekilde sömürülmesine ilişkin kayıtlar.

Birini dox yaparsanız ne olur?

Siber Zorbalık Araştırma Merkezi, bugün, aynı zamanda 'doxxing' olarak da yazılabilen doxing'in tipik olarak şunları içerdiğini söyledi: mağdurların özel kişisel bilgilerini, ev adreslerinden Sosyal Güvenlik numaralarından kredi kartı numaralarına veya banka hesap bilgilerine kadar her şeyi toplayan biri ve sonra bunu yaymak ...

İnsanlar nasıl dox yapar?

Aranıyor, toplama ve kişisel olarak tanımlanabilir bilgileri hedefin iradesi dışında herkese açık olarak paylaşmaya doxxing denir. ... Biri sosyal medyada veya forumlarda paylaştığınız içeriği beğenmediği için sizi kandırabilir ya da çevrimiçi bir oyunda onları yendiğiniz için sizi sevmemiş olabilir.Bazı Doxxing örnekleri nelerdir?

Doxxing Örnekleri

  • Bir bireyin kişisel fotoğraflarını yayınlamak.
  • Bir kişinin telefon numarasını veya adresini internette yayınlamak.
  • Bir bireyin ailesi, çalıştığı yer veya diğer özel belgeler hakkında bilgi vermek.
  • Başkalarını, bir kişiyi taciz etmek için yayınlanan bilgileri kullanmaya teşvik etmek.

Birine Doxxing yapmak yasal mı?

Bu, özellikle doxing gibi siber tacizi hedefleyen California eyalet yasasıdır. Yapar herhangi bir kişinin kullanması yasa dışı bilgisayar, telefon veya tablet gibi bir elektronik cihaz: ... Meşru bir amaç olmaksızın başka bir kişiyi taciz etmek, eziyet etmek, korkutmak veya yaralamak.

'Doxxing' Ne Demektir?

30 ilgili soru bulundu

Doxing için ne kadar hapse girebilirsin?

Bu tüzüğe göre suçlanan çoğu doxing suçları birinci derecede kabahatlerdir. için hapis cezasına çarptırılabilirsin altı aya kadar , 500 dolara kadar para cezası ödeyin ve Tehdit Tarafından Tehdit Yasası uyarınca doxing mahkumiyeti için kalıcı bir sabıka kaydına sahip olun.

Birini ifşa etmek yasalara aykırı mı?

Müstehcen maruz kalma suçu, 1988 Özet Suçlar Yasası'nın (NSW) s5'inde bulunur. Şu hususları belirtmektedir ' bir kişi, kamuya açık bir yer veya okuldan veya görüş alanından, kasten ve müstehcen bir şekilde kişiliğini ifşa etmeyecektir. '. Bu suçun azami cezası 10 birim (para cezası) veya altı ay hapistir.

Doxxing ve swatting nedir?

Birini 'dox' yapmak, o kişiyle ilgili özel bilgileri kamuya açıklamak veya yayınlamaktır - özellikle de intikam almanın bir yolu olarak. Birini 'swat' etmek, polisin tepkisine neden olan tehlikeli bir durumu yanlış bir şekilde bildirmektir. Her iki fiil de kötü niyetli ve zararlı .

Siber güvenlikte doxing nedir?

doxing bir kişi hakkında kötü niyetli tanımlama ve bilgilerin çevrimiçi yayınlanması . ... Sosyal medya platformlarında yayınlanan içerikler ve ev ve işyeri adresleri, e-posta adresleri ve telefon numaraları gibi kamuya açık diğer bilgiler, genellikle doxing saldırılarının temelini oluşturur.

Doxxing küçük bir yasa dışı mı?

Genel konuşma, doxxing yasadışı değil . Zarara yol açsa ve doğası gereği karalayıcı olsa bile.

Doxxing için hapse girebilir misin?

Doxxing, eyalet ceza kanunlarına göre tamamen etik dışı ve yasa dışıdır. Bu bir suçtur ve aşağıdaki gibi ciddi yasal sonuçlara yol açabilir: hapis cezası , başkalarını taciz ederken ve özel bilgilerini paylaşırken yakalanırsanız.

Doxed olup olmadığımı nasıl anlarım?

Google uyarılarını ayarlayın . Tam adınız, telefon numaranız, ev adresiniz veya endişelendiğiniz diğer özel verileriniz için Google uyarıları ayarlayın, böylece aniden çevrimiçi görünürse, bu sizin aldatılmış olabileceğiniz anlamına gelebilir.

Birisi IP adresinizi çalabilir mi?

IP'niz adres olabilir Kimliğinizi veya belirli konumunuzu ortaya çıkarmak için kullanılamaz veya bilgisayarınızın kontrolünü ele geçirmek veya uzaktan ele geçirmek için kullanılamaz. ... Bir VPN, IP adresinizi tüm dış kullanıcılardan gizleyerek, birinin IP adresinizi ortaya çıkarmasını veya çevrimiçi etkinliğinizi izlemesini son derece zorlaştırır.

Birinin adresini paylaşmak yasa dışı mı?

Hemen hemen herkesin adresi herkese açık bilgilerdir ve internette birkaç dakika içinde bulunabilir. Birinin adresini vermek akıllıca olmasa da, bunu yapmak yasa dışı değildir.

Birine adresini göndermek yasa dışı mı?

Birinin Posta Adresinizi Kullanması Yasadışı mı? teknik olarak birisinin adresinizi kullanması açıkça yasa dışı değildir . Ancak bir e-posta adresini izinsiz kullanmak veya izinsiz olarak kendi adresiniz gibi kullanmak, adres sahtekarlığı olarak kabul edilebilir.

Teksas'ta doxing yasa dışı mı?

Teksas eyalet yasasında olduğu gibi, doxing'i yasadışı kılan tek bir federal yasa yoktur . Bununla birlikte, koşullara bağlı olarak, bir kişinin doxing ile meşgul olması durumunda karşı karşıya kalabileceği çeşitli suçlamalar vardır. 18 ABD § 119, kamuya açık sınırlı kişisel bilgi verme eylemini suç sayar.

Filipinler'de doxing yasa dışı mı?

Filipinler'de şu anda bir mevzuat yok Bu, özellikle doxing terimini bir suç veya suç biçimi olarak tanımlar. Bununla birlikte, bununla ilişkili eylemleri cezalandıran yasalar vardır. ... Bir kişiye yönelik düşmanlığı yönlendirme niyetiyle doxing, bir tür zorbalık olarak kabul edilebilir.

Bir VPN ile Doxxed alabilir misiniz?

Her zaman bir VPN kullanın

Doxxing ve diğer siber suçlardan korunmak istiyorsanız bir VPN kullandığınızdan emin olun. Güçlü bir VPN ağı IP'nizi gizler ve verilerinizi çevrimiçi olarak şifreler ve özellikle küçük işletmeler için önemlidir. Bir VPN ağının arkasına gizlendiğinizde hiçbir doxxer veya hacker sizi ele geçiremez.

New York'ta doxing yasa dışı mı?

Çoğu zaman, bir doxing olayıyla bağlantılı olduğunuz tespit edilirse tutuklanacağınızı varsaymalısınız. Yetki alanına ve duruma göre değişir, ancak birinin bilgilerini arama eylemi, başından itibaren yasa dışı olabilir , hangi sitelerin ve yöntemlerin kullanıldığına bağlı olarak.

Neden doxxing denir?

'Belgeler' ('belgeler' için) kısaltmasının yazım değişikliğinden gelir ve 'birisi hakkında kişisel bilgi dosyasının derlenmesi ve yayınlanması' anlamına gelir. Esasen doxing, bir bireyin daha önce özel veya elde edilmesi zor olan kayıtlarının ortaya çıkarılması ve halka açıklanmasıdır.

Twitter'da doxxing'e izin veriliyor mu?

genel bakış Yapabilirsin yayınlamamak veya diğer kişilerin özel bilgilerini açık yetki ve izinleri olmadan yayınlamak. ... Birinin özel bilgilerini izinsiz olarak çevrimiçi paylaşmak, bazen doxxing olarak da adlandırılır, bu kişilerin gizliliğinin ve Twitter Kurallarının ihlalidir.

Doxxing'i nereye rapor edebilirim?

Kaliforniya'da meydana gelen bir İnternet suçunu bildirmek için sizinle iletişime geçin. yerel Emniyet Teşkilatı ; yerel Yüksek Suçlar Görev Gücünüz; veya Başsavcının eSuç Birimi. Tüm İnternet Suçları mağdurlarını İnternet Suçları Şikayet Merkezi (IC3) ile de iletişime geçmeye teşvik ediyoruz.

Fotoğraflarınızı sızdırdığı için birini dava edebilir misiniz?

En az 12 eyalette, özellikle rıza dışı görüntü paylaşımıyla ilgili medeni yasalar vardır. Ancak bir mağdur muhtemelen tüm eyaletlerde kasıtlı olarak duygusal şiddet uygulamak için dava açabilir. sıkıntı , dedi Goldberg.

Özel bilgileri ifşa ettiği için birini dava edebilir misiniz?

Çoğu eyalette, başka bir kişi hakkında özel gerçekleri yayınladığınız için dava edilebilirsiniz , bu gerçekler doğru olsa bile. ... Bununla birlikte, haber değeri taşıyan bilgileri yayınladığınızda, başka birinin bu bilgileri gizli tutmanızı isteyip istemediğinden bağımsız olarak yasalar sizi korur.

Birini özel mesaj paylaştığı için dava edebilir misiniz?

Kısa cevap evet . Bir başkasının itibarını zedeleyen yanlış bir gerçek beyanı olan iftira, sayısız iletişim biçiminde gelebilir.