Bilgisayar göz hizasında mı olmalı?

Bu, uzmanlarımızın zaman zaman aldığı bir sorudur. Şimdi, ilgilenen herkes için eksiksiz bir ayrıntılı açıklama ve cevabımız var!

Sormuş: Daphnee Reynolds
Puan: 4.8/5(39 oy)

Monitör ipuçlarıMonitör yüksekliğini, ekranın üst kısmı göz hizasında veya biraz altında olacak şekilde ayarlayın. Ekranın ortasına bakarken gözleriniz hafifçe aşağı bakmalıdır. Monitörü konumlandırın gözlerinizden en az 20 inç (51 cm) uzakta -bir kol mesafesi kadar.

Bir bilgisayar ekranı için en iyi konum nedir?

Ekranınız doğrudan önünüzde olmak . Monitörü, ekranın üst kısmı kabaca göz hizasında olacak şekilde yaklaşık bir kol mesafesi uzağa yerleştirmek iyi bir kılavuzdur. Bunu başarmak için bir monitör standına ihtiyacınız olabilir. Ekran çok yüksek veya çok alçaksa, boynunuzu bükmeniz gerekecek ve bu durum rahatsız edici olabilir.

Bilgisayarınız neden göz hizasında olmalı?

4. Ekranın üst satırını hafifçe veya (0-30 derece) göz seviyesinin altında . ... Aslında ufkun altında bunun üstünde olduğundan daha fazla görsel alan görüyorsunuz (koridordan aşağı baktığınızda tavandan çok zemini göreceksiniz), bu nedenle bu konumda kullanıcı ekranın daha fazlasını rahatça görebilmelidir. .Monitörüm hangi açıda olmalı?

Hepsinin sayılarına girerken, ekranınız herhangi bir yere yerleştirilmelidir. göz seviyeniz ile görüş hattınızın otuz derece altı arasında . Bu aralık, gözlerimizin dinlenme halindeyken doğal olarak dümdüz ileri ve aşağı doğru eğilmesi gerçeğine göre belirlenir.

Dizüstü bilgisayarınız göz hizasında mı olmalı?

Dizüstü bilgisayarı, dizüstü bilgisayar sehpası veya kalın kitap yığını gibi sabit bir destek yüzeyine yerleştirerek masanızın birkaç inç üzerine yükseltin. Senin dümdüz karşıya baktığınızda gözler doğal olarak ekranın üst üçte birine çarpmalıdır .

Bilgisayar Monitörüm Ne Kadar Yüksek Olmalı? (Ergonomi İpucu)

37 ilgili soru bulundu

Bir dizüstü bilgisayarda nasıl oturmalısınız?

İdeal duruşu kullanarak oturun.

 1. Üst bacaklarınız sandalyenin tabanına yaslanmalıdır.
 2. Alt bacaklarınız dizlerde 90 derecelik bir açı oluşturmalıdır.
 3. Ayaklarınız alt bacaklarınıza 90 derecelik bir açıyla düz olmalıdır.
 4. Sırtınız bacaklarınıza göre (mümkünse) 100 ile 135 derece arasında olmalıdır.

Dizüstü bilgisayarınızı kullanırken nereye koymalısınız?

Dizüstü bilgisayarları sakladığınızdan emin olun oda sıcaklığında . Dizüstü bilgisayarınız yanlışlıkla aşırı sıcak veya soğuk sıcaklıklara maruz kalırsa, başlatmadan önce oda sıcaklığına dönmesi için bolca zaman tanıyın. Bir dizüstü bilgisayar sabit bir yüzeye oturmalıdır. Küçük tümsekler ve kısa damlalar bile bilgisayara zarar verebilir.

Monitörünüz hangi yükseklikte olmalı?

Monitör yüksekliğini, ekranın üst kısmı göz hizasında veya biraz altında olacak şekilde ayarlayın. Ekranın ortasına bakarken gözleriniz hafifçe aşağı bakmalıdır. Monitörü konumlandırın gözlerinizden en az 20 inç (51 cm) uzakta -bir kol mesafesi kadar. Ekranınız daha büyükse, daha fazla izleme mesafesi ekleyin.

Monitör eğilmeli mi?

Monitörünüzü hafifçe yukarı doğru eğin .

Tepe ışıklarının parlamasını azaltmak için gerekmedikçe veya monitörünüz çok yüksekse ve ayarlanamıyorsa, monitörü aşağı yatırmanız önerilmez. Dikkat: Ekranı çok geriye yatırmak, tepe aydınlatmasından yansıyan parlama sorunlarına neden olabilir.


Profesyoneller neden monitörlerini eğiyor?

Klavyelerini yana yatıranlar çoğunlukla profesyonel oyunculardır ve bunun ana nedeni, turnuvalarda ve etkinliklerde sınırlı alana sahiptirler . Bu nedenle, klavyelerini eğmek, sahip oldukları alan miktarını ve ayrıca takım arkadaşlarının sahip olduğu alanı en üst düzeye çıkarır.

Yazarken bileklerim için en sağlıklı duruş nedir?

Yazarken, elleriniz bilek pedinin hemen üzerinde durmalı ve tam olarak üzerinde durmamalıdır. Bilek nötr olarak düz bir konumda olmalıdır , böylece elden bileğe düz bir çizgi çizebilirsiniz. Bilek pedini yalnızca yazma araları arasında ve gerektiğinde ara sıra kullanın.

Telefonunuz gözlerinizden ne kadar uzakta olmalı?

2. Makul Bir Mesafe Tutun. Telefonunuzun ekranındaki her şeyi şuradan görebilmelisiniz: 16 ila 18 inç arasında . Telefonunuzu çok yakın tutmayın, ancak kendinizi telefonu yaklaştırırken bulursanız, bunun yerine ekranınızı yakınlaştırmayı düşünün.

Bilgisayarınızı hasardan nasıl koruyabilirsiniz?

Bilgisayarınızı korumak için ipuçları

 1. Güvenlik duvarı kullanın. ...
 2. Tüm yazılımları güncel tutun. ...
 3. Virüsten koruma yazılımı kullanın ve güncel tutun. ...
 4. Parolalarınızın iyi seçildiğinden ve korunduğundan emin olun. ...
 5. İletilerdeki şüpheli ekleri açmayın veya olağandışı bağlantıları tıklamayın. ...
 6. Web'de güvenle gezinin. ...
 7. Korsan malzemelerden uzak durun.


Monitöre bakmak kötü mü?

Ekranınıza yukarı veya çok aşağı bakmamalısınız . Yukarıya bakmanız gerekiyorsa, başınız geriye doğru eğilir ve ekran çok alçaksa, boynunuzu öne doğru uzatırsınız. Her iki pozisyon da boynunuza ve omuzlarınıza yük bindirerek potansiyel olarak Kas-İskelet Bozukluklarına (MSD) neden olabilir.

Oyun oynamak için en iyi pozisyon nedir?

Dizleriniz 90 derece bükülü olmalı , ve ayaklarınız yere düz basacak şekilde. Dirsekleriniz masanızla aynı hizada ve vücudunuza yakın olmalıdır (yani farenize ve klavyenize ulaşmak için kollarınızı uzatmanız gerekmemelidir). Omuzlarınız rahat olmalıdır. Alt sırtınız desteklenmelidir.

Monitör çok mu yakın?

Ama sandalyeniz normal bir konumdaysa, mesela masanızın hemen yanındaysa, muhtemelen çok yakın . Tipik tavsiye, monitörünüzden en az bir kol mesafesi uzakta oturmaktır. ... Monitörlere gelince, çenenizi yukarı kaldırmamak için kaşlarınızın ekranın üst üçte birlik kısmıyla buluşmasını istiyorsunuz.

Maksimum erişim bölgesi nedir?

Dikey Bölge 3 Maksimum Erişim olarak da adlandırılır ve omuz yüksekliğinden 12'den daha büyük olan alanı kapsar. Bölge 4 yalnızca yatay düzlem için geçerlidir ve esas olarak depolama için kullanılmalıdır. Vücudunuzdan 44'ten daha büyük olan alandır.


Soğutma pedleri dizüstü bilgisayarlar için kötü mü?

Soğutma pedleri dizüstü bilgisayar bileşenleri için sadece kötü ! Ped, dizüstü bilgisayarınızın içine çok fazla hava (ve toz) üfleyerek içerideki bazı sensörlerin soğuk olduklarını düşünmelerine ve bilgisayarı strese sokmaya devam etmelerine neden olur. Bir dizüstü bilgisayar aşırı ısınıyorsa, soğutma sisteminde bir sorun var demektir.

Bir dizüstü bilgisayarda ne yapmamalısınız?

Bilgisayarınıza Asla Yapmamanız Gereken 7 Şey

 • Kirli olsun. Küçük bir klavye kiri bir şeydir. ...
 • Bir Dalgalanma Koruyucusuna Takmayı Unutun. ...
 • Her Şeyi Kapatmaya Zorlayın. ...
 • Üstü Açık Olarak Taşıyın. ...
 • Açık bırak. ...
 • Bilinmeyen Programları Yükleyin. ...
 • Uygulama Güncellemelerini Unutun.

Dizüstü bilgisayarımın altına bir şey koymalı mıyım?

Bir soğutma matı bulamıyorsanız/bulamazsanız, her zaman laptopun altında sert bir şey tercih et yumuşak bir şey yerine. ... Dizüstü bilgisayarınızın alt kısmında bulunan tüm havalandırma delikleri engellenecek ve hava akımı azalarak aşırı ısınmasına neden olacaktır. Hatta alev alacak kadar aşırı ısınabilir.