Fontanel neden batar?

Bu, uzmanlarımızın zaman zaman aldığı bir sorudur. Şimdi, ilgilenen herkes için eksiksiz bir ayrıntılı açıklama ve cevabımız var!

Sordu: Bryce Barrows
Puan: 4.1/5(15 oy)

dehidrasyon batık bir bıngıldak birincil nedenidir. Dehidrasyon, bir bebeğin vücudunda normal işleyişini sürdürmek için yeterli sıvı olmadığında ortaya çıkar.

Batık bir bıngıldak için ne zaman endişelenmeliyim?

Bazen hafifçe şişebilir (örneğin bebek ağladığında) ve daha seyrek olarak içbükey veya çökük görünebilir. Hafifçe içe doğru eğiliyorsa sorun yok. Ancak yumuşak nokta önemli ölçüde çökmüşse, genellikle bebeğinizin susuz kaldığını gösteren işaret ve hemen sıvı verilmelidir.

Batık bir fontanel neyi gösterir?

Bıngıldaklar sıkı ve dokunuşa çok hafif içbükey hissetmelidir. Belirgin şekilde çökmüş bir bıngıldak bebeğin vücudunda yeterince sıvı olmadığının işareti . Kafatasının kemik plakalarının birleştiği yerdeki dikişler veya anatomik çizgiler yeni doğan bebekte rahatlıkla hissedilebilir.Yumuşak nokta ne kadar batık olmalıdır?

Bir bebeğin yumuşak noktaları nispeten sağlam ve eğri hiç bu kadar hafif içe doğru . Belirgin bir içe eğriye sahip yumuşak bir nokta, batık bir bıngıldak olarak bilinir.

Bebeğin yumuşak noktasının batması normal mi?

için normaldir bebeklerde kafatasları hala sertleşirken içe doğru bir eğri oluşturmak için bir bıngıldak. Ancak bazı durumlarda batık hale gelebilir ve nedeninin tıbbi tedaviye ihtiyacı olabilir. Batık bir bıngıldak, diğer semptomlarla birlikte olduğunda dehidrasyon veya yetersiz beslenme belirtisi olabilir.

Kafatası çeşmeleri

25 ilgili soru bulundu

Normal bir yumuşak nokta neye benziyor?

Bebeğinizin bıngıldakları başlarına düz bakmalıdır. Çocuğunuzun kafatasına şişmiş, şişkin veya çökmüş görünmemelidirler. Parmaklarınızı nazikçe çocuğunuzun başının üstünde gezdirdiğinizde, yumuşak nokta hissedilmelidir. hafif aşağı eğimli yumuşak ve düz .

Bebeğinizin susuz kaldığını nasıl anlarsınız?

Bebeklerde dehidratasyon belirtileri ve semptomları

başın üstünde batık yumuşak nokta . çok uyumak (bir bebek için bile normalden fazla!) çökük gözler. az ya da hiç gözyaşı olmadan ağlamak.

Bebeğimin başının arkasında bir göçük olması normal mi?

Bazen bebekler kafataslarında bir girinti ile doğarlar. Bu girintiler doğum sürecinden veya bebeğin anne rahmindeki pozisyonundan kaynaklanabilir. Bir bebeğin kafatasındaki kemikler erken kaynaşırsa, bebeğin kafası çökük veya şekilsiz görünebilir - kraniyosinostoz adı verilen bir durum.

Bir bebeğin yumuşak noktası battığında ne yaparsınız?

Yumuşak noktada batık

Bu genellikle bir dehidrasyon belirtisidir, diyor. Çocuğunuz hastaysa ve yeterince almıyorsa ortaya çıkabilir. sıvılar . Yapmanız gerekenler: Çökük görünüm devam ederse ve bebeğinize daha fazla sıvı alamıyorsanız, çocuk doktorunuza görünün.


Bebeğimin kafa şekli hakkında ne zaman endişelenmeliyim?

Bebeğinizin kafa şeklinde olağandışı veya farklı bir şey fark ederseniz hemen doktorunuza bildirin, örneğin: bebeğinizin kafa şekli hala doğumdan 2 hafta veya daha uzun süre sonra şekil bozukluğu . bebeğinizin kafasında şişkin veya şişmiş bir nokta. bebeğinizin kafasında batık yumuşak bir nokta.

Bebeğin Fontanel'i çok erken kapanırsa ne olur?

Bu dikiş çok erken kapandığında, bebeğin başı uzar ve daralır (kafosefali) . Kraniosinostozun en sık görülen tipidir.

Bebeklerin kafasında neden diş vardır?

Bebeğiniz doğduğunda, onların kafatası çok yumuşak . Kafatasının tek tek parçaları henüz birbirine kaynaşmamıştır, bu da onların doğum kanalından kolaylıkla geçmelerini sağlar. Bebeğiniz doğduğunda, başının üstünde yumuşak bir girinti görebilirsiniz. Bu tamamen normaldir ve endişeye mahal yoktur.

Bebeklerde dehidrasyon nasıl tedavi edilir?

1-11 yaş arası bir çocukta hafif dehidrasyon için:

 1. Özellikle çocuk kusuyorsa, sık ve küçük yudumlarda ekstra sıvı verin.
 2. Mümkünse berrak çorba, berrak soda veya Pedialyte seçin.
 3. Su veya sıvı eklemek için buzlu şeker, buz parçaları ve sütle karıştırılmış mısır gevreği verin.
 4. Düzenli bir diyete devam edin.


Bebeğin yumuşak noktasına basıldığında ne olur?

Yumuşak noktaya dokunursam bebeğimin beynine zarar verebilir miyim? Birçok ebeveyn, yumuşak noktaya dokunulursa veya fırçalanırsa bebeklerinin yaralanacağından endişe eder. bu bıngıldak Beyni koruyan kalın, sert bir zarla kaplıdır. Normal kullanımda bebeğinize zarar verme tehlikesi kesinlikle yoktur.

Kafa ezikleri geçer mi?

BMJ Case Reports dergisindeki araştırmaya göre, doğum yaralanmasından kaynaklanan çoğu doğuştan kafatası çöküntüleri yaklaşık 4 ay içinde kendiliğinden çözülür . Diğer durumlarda, kafadaki bir göçük tedavi gerektirir. Örneğin, depresif kafatası kırığı olan bir kişinin ameliyata ihtiyacı olacaktır.

Bebeğimde Scaphocephaly var mı?

Scaphocephaly Baş Şekli Belirtileri

Scaphocephaly'nin en yaygın belirtilerinden biri, uzun kafa şekli , kafatasının yanları dar ve alnın aşağı bakarken öne çıkmasıyla.

Bir bebeğin kafasının doğumdan sonra yuvarlanması ne kadar sürer?

Bebeğinizin kafası her yerde sevimli, yuvarlak bir şekle dönmelidir. doğumdan sonra 2 gün ile birkaç hafta arasında .


Bebeğimi dehidrasyon için ER'ye ne zaman götürmeliyim?

Yürümeye başlayan çocuğunuz susuz kalmışsa ne zaman doktora görünmeli

var yürümeye başlayan çocuğunuzun dışkısında kan veya kusma. Çocuğunuz oral rehidrasyon solüsyonu içmeyi veya içmeyi reddediyorsa. Yeni yürümeye başlayan çocuğunuzun kusması veya ishali kalıcı ve şiddetlidir ve ne kadar kaybettiğine ayak uyduracak kadar sıvı içemez.

Bebeğimi dehidrasyon için ne zaman hastaneye götürmeliyim?

Aşağıdaki durumlarda çocuğunuzu hemen bir hastanenin acil servisine götürün:

 1. Şiddetli dehidrasyon belirtileri varsa - idrar yapmıyorlar, solgun ve zayıflar, batık gözleri, soğuk elleri ve ayakları var ve uykulu veya huysuzlar.
 2. çok kötü görünüyor.

Yenidoğan bebeğimi nasıl rehidrate edebilirim?

Su bebeği doldurur ve herhangi bir besin sağlamaz. Hem anne sütü hem de bebek maması bebeğinize sıvı sağlar artı beslenme. Çok sıcak bir günse veya bebeğinizin ekstra neme ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız, ona fazladan bir şişe mama veya pompalanmış anne sütü verebilir veya daha sık emzirebilirsiniz.

Bebeğimin yumuşak noktasının şiştiğini nasıl anlarım?

Şişkin bir bıngıldak şu anlama gelir: yumuşak nokta normalden daha büyük görünüyor . Normalde yumuşak olan bölge, kafatasının geri kalanından daha uzun şişebilir. Bebeğin kafası şekil değiştirmiş gibi görünebilir veya yumuşak nokta şekilsiz görünebilir. Bazen bebeğin tüm kafası daha büyük görünür.


Bebeğimde kraniyosinostoz olup olmadığını nasıl anlarım?

Kraniosinostoz Belirtileri

 1. Dolu veya şişkin bir bıngıldak (başın üstünde bulunan yumuşak nokta)
 2. Uyku hali (veya normalden daha az uyanık)
 3. Çok belirgin kafa derisi damarları.
 4. Artan sinirlilik.
 5. Yüksek sesle ağlama.
 6. Kötü beslenme.
 7. Tazyikli kusmak.
 8. Artan baş çevresi.

Şişkin bir bıngıldak normal olabilir mi?

Sağlıklı bir bıngıldak olmalı dokunuşa sıkı ve hafifçe içe doğru eğri . Bazen, bir bebek ağlıyorsa, uzanıyorsa veya kusuyorsa, hafifçe şişmiş gibi görünebilir, ancak sakin ve dik bir pozisyonda olduklarında normale dönmelidir. Hızlı bir şekilde normale dönerse gerçek bir bıngıldak değildir.

Dehidrasyonu tedavi etmenin en hızlı yolu nedir?

Kendinizin veya bir başkasının hidrasyon durumu hakkında endişeleniyorsanız, hızlı bir şekilde yeniden su almanın en iyi 5 yolu burada.

 1. Su. Sürpriz olmasa da, su içmek çoğu zaman susuz kalmanın ve rehidrate olmanın en iyi ve en ucuz yoludur. ...
 2. Kahve ve Çay. ...
 3. Yağsız ve az yağlı süt. ...
 4. 4. Meyve ve sebzeler.

Bir bebeğin işememesi için çok uzun süre ne kadardır?

Bebeklerde ve küçük çocuklarda sürekli kuru bezler dehidrasyonun bir işaretidir. Bebeğiniz 6 aydan küçükse ve az idrar yapıyorsa veya hiç idrar yapmıyorsa 4 ila 6 saat veya yürümeye başlayan çocuğunuz 6 ila 8 saat içinde çok az idrar yapıyorsa veya hiç idrar yapmıyorsa, susuz kalmış olabilir.