Anormal pap smear yaygın mıdır?

Bu, uzmanlarımızın zaman zaman aldığı bir sorudur. Şimdi, ilgilenen herkes için eksiksiz bir ayrıntılı açıklama ve cevabımız var!

Sordu: Bay Colt Jacobs V
Puan: 4.5/5(9 oy)

Pap testi sırasında bulunan anormal hücrelerin çoğu, servikal veya vajinal bir enfeksiyonun sonucudur ve kanserli değildir. Anormal Pap testleri çok yaygındır . Aslında, her yıl anormal Pap testleri olan 3 milyon kadının %1'inden azına (13.240 vaka) rahim ağzı kanseri teşhisi konacaktır.

HPV dışında anormal Pap smear'lerine ne sebep olabilir?

Pap Smearinizin Anormal Olmasının 5 Yaygın Sebebi

  • Pap öncesi tavsiyelere uymayı unuttun. ...
  • Endişelenecek bir şey olmayan hafif düzensiz bir hücre var. ...
  • Bir maya veya bakteriyel enfeksiyonunuz var. ...
  • HPV ve diğer STD'ler. ...
  • Servikal Displazi.

Anormal Pap smear için endişelenmeli miyim?

Çoğu anormal Pap smear sonuçları endişelenecek bir şey değildir

Çoğu kadın, yaşamları boyunca en az bir anormal Pap smear sonucuna sahip olacaktır ve tüm Pap testlerinin genel olarak ortalama %5'i anormal olarak geri dönecektir. Çoğu durumda, anormal sonuç endişelenecek bir şey değildir, ancak emin olmak için takip etmek önemlidir.Anormal Pap smear sonrası ne olur?

Anormal hücreler tanımlandıktan sonra, doktorunuz biyopsi yapar , test için az miktarda doku alarak. Bir tutam hissedeceksin, başka bir şey değil. Ardından, hücreleriniz analiz için laboratuvara gönderilir. Kolposkopiden sonra hafif kramplar yaşayabilirsiniz ama o kadar.

Anormal Pap smearlerinin en sık nedeni nedir?

Çoğu anormal Pap testine şunlar neden olur: HPV enfeksiyonları . Bakteri, maya veya protozoanın (Trichomonas) neden olduğu gibi diğer enfeksiyon türleri bazen Pap testinde atipik skuamöz hücreler adı verilen küçük değişikliklere yol açar.

Anormal Pap Smear: Ne Anlama Geliyor?

39 ilgili soru bulundu

HPV, kocamın aldattığı anlamına mı geliyor?

Yeni bir başlangıç HPV, mutlaka sadakatsizliğin gerçekleştiği anlamına gelmez . Araştırmalar, sağlıklı bir bağışıklık sisteminin, bulaşma anından itibaren 12 ila 24 ay içinde HPV'yi temizleyebileceğini doğrulamaktadır.

HPV'm varsa endişelenmeli miyim?

İnsan papilloma virüsü (HPV) teşhisi konulması sinir bozucu bir deneyim olabilir. Paniğe gerek yok ama bilgilendirilmeye ihtiyacın var .

Anormal Pap smear geçebilir mi?

Genellikle kendi başlarına giderler ve tedavi gerektirmez. CIN 2 değişiklikleri orta düzeydedir ve tipik olarak anormal hücrelerin çıkarılmasıyla tedavi edilir. Ancak, CIN 2 bazen kendi kendine kaybolabilir. Bazı kadınlar sağlık uzmanlarına danıştıktan sonra 6 ayda bir biyopsi ile kolposkopi yaptırmaya karar verebilirler.

HPV testim pozitif çıkarsa ne olur?

HPV testi pozitif çıkarsa, doktorunuz rahim ağzınızın Pap testinde virüsün bir veya daha fazla yüksek riskli suşu tespit etti . Virüs sizinle uzun süre kalırsa, çeşitli kanser türlerine yol açabilecek hücre değişikliklerine neden olabilir.


Bir İYE anormal Pap smear'e neden olabilir mi?

Kanser dışında anormal Pap testi sonuçlarının olası nedenleri arasında şunlar yer alır: Vajinal enfeksiyon. Son cinsel aktivite. İdrar yolu enfeksiyonu (İYE)

Pap smear sonucum HPV için pozitif çıkarsa endişelenmeli miyim?

Pap testinizin sonuçları pozitif çıkarsa, bu şu anlama gelir: doktorunuz rahim ağzınızda anormal veya olağandışı hücreler buldu . Rahim ağzı kanseri olduğunuz anlamına gelmez. Çoğu zaman, anormal test sonucu, insan papilloma virüsünün (HPV) neden olduğu hücre değişiklikleri olduğu anlamına gelir.

Bir erkek bir kadına HPV verebilir mi?

Hem erkekler hem de kadınlar, enfeksiyonu olan biriyle vajinal, anal veya oral seks yaparak HPV'ye bulaşabilir. . HPV enfeksiyonu olan çoğu kişi, kendi HPV durumlarından habersiz oldukları için, bunu bilmeden partnerlerine iletir.

HPV'niz olmadan anormal Pap alabilir misiniz?

Bu genellikle rahim ağzı kanseriniz olduğu anlamına gelmez. Rahim ağzınızdaki anormal değişiklikler muhtemelen HPV'den kaynaklanır. Değişiklikler küçük (düşük dereceli) veya ciddi (yüksek dereceli) olabilir. Çoğu zaman, küçük değişiklikler kendi kendine normale döner.


Pap normal ile HPV pozitif nedir?

Ancak POZİTİF HPV varlığında normal bir pap daha gri bir alan . HPV enfeksiyonu çok yaygın ve genellikle geçici olduğundan, HPV pozitif olan her kişiye servikal biyopsi yapılması kadınlar için zahmetli olacaktır.

HPV'den ne kadar sonra anormal Pap'ınız olabilir?

Bu tiplerden bazıları genital siğillere (düşük riskli HPV) neden olabilirken, diğerleri en yaygın olarak servikste (yüksek riskli HPV) anormal hücre değişikliklerine neden olabilir. HPV Gecikmesi: HPV'ye maruz kaldıktan sonra haftalar, aylar hatta yıllar alabilir. semptomlar gelişmeden veya virüs tespit edilmeden önce.

Anormal Pap smearlerinin aşamaları nelerdir?

Anormal Pap Testi Sonuçları

  • ASCUS ~ Belirsiz önemi olan atipik skuamöz hücreler. ...
  • LSIL ~ Düşük dereceli skuamöz intraepitelyal lezyon. ...
  • HSIL ~ Yüksek dereceli skuamöz intraepitelyal lezyon.

HPV için her zaman pozitif test yapacak mısınız?

Birçok kadın hayatlarının bir noktasında en az bir pozitif HPV testi yaptıracaktır. ; daha küçük bir sayı kalıcı olarak pozitif olacaktır; ısrarla pozitif olanlar arasında, birkaçının kanser öncesi koşullar için tedaviye ihtiyacı olacaktır.


Bir bakirede HPV virüsü olabilir mi?

Hiç cinsel ilişki yaşamadıysanız, HPV olma ihtimaliniz yok ancak diğer cinsel temas türleri HPV'yi yayabileceğinden bu imkansız değildir.

Ömür boyu HPV'm olacak mı?

HPV'ye bir kez sahip olduğumda, sonsuza kadar sahip miyim? Genç erkek ve kadınlarda çoğu HPV enfeksiyonu geçicidir, bir veya iki yıldan fazla sürmeyen . Genellikle vücut enfeksiyonu kendi kendine temizler. Enfeksiyonun kadınların sadece yaklaşık %1'inde devam edeceği tahmin edilmektedir.

Sperm anormal Pap smear'e neden olabilir mi?

Ohio Eyalet Üniversitesi Wexner Tıp Merkezi'nde bir kadın doğum uzmanı olan Brett Worly, M.D., diyor sperm, Pap testi sonuçlarını bile etkileyebilir , her şey gerçekten yolundayken size anormal bir okuma verir.

HPV'nin servikal displaziye dönüşmesi ne kadar sürer?

Bir HPV enfeksiyonunu tedavi etmezseniz, rahim ağzınızdaki hücrelerin kansere dönüşmesine neden olabilir. Çoğu zaman alabilir tarihinden itibaren 10 ila 30 yıl arasında bir tümör oluşana kadar enfekte olduğunuz zaman.


Herkes HPV taşır mı?

HPV o kadar yaygın ki cinsel olarak aktif olan hemen hemen her insan, hayatının bir döneminde HPV alır HPV aşısını almazlarsa. HPV ile ilgili sağlık sorunları arasında genital siğiller ve rahim ağzı kanseri bulunur.

Ona HPV olduğumu söylemeli miyim?

Onun cinsel temastan önce ifşa etmek en iyisi - herhangi bir cinsel temas. Herpes ve HPV ten tene temas yoluyla bulaşır, yani cinsel organları basitçe birbirine sürterek, hatta penetrasyon olmasa bile, virüsü bir kişiden diğerine geçirebilir. Bu virüslerin her ikisi de oral seks yoluyla bulaşabilir.

HPV virüsünü ne öldürür?

HPV doğal olarak temizlenebilir – altta yatan HPV enfeksiyonunun tedavisi olmadığından, HPV'den kurtulmanın tek yolu bağışıklık sisteminin virüsü doğal olarak temizlemesini bekleyin .

Hangi vitaminler HPV ile savaşmaya yardımcı olur?

HPV ile savaşmak söz konusu olduğunda, belirli B kompleksi vitaminlerinin bağışıklık sisteminizi güçlendirmede etkili olduğuna dair bazı görüşler var. Bunlar riboflavin (B2), tiamin (B1), B12 vitamini ve folat .