Özel fonksiyon kayıtları mı?

Bu, uzmanlarımızın zaman zaman aldığı bir sorudur. Şimdi, ilgilenen herkes için eksiksiz bir ayrıntılı açıklama ve cevabımız var!

Sordu: Hillard Hermiston
Puan: 4.7/5(49 oy)

Bir Özel Fonksiyon Kaydı (veya Özel Amaçlı Kayıt veya sadece Özel Kayıt) bir mikroişlemcinin çeşitli işlevlerini kontrol eden veya izleyen bir mikroişlemci içindeki bir kayıt .

Kaç tane özel fonksiyon kaydı var?

Özel Fonksiyon Kayıtları (SFR'ler)

8051 mikro denetleyicide 21 Özel fonksiyon kayıtları (SFR) ve buna Kayıt A, Kayıt B, İşlemci Durum Word (PSW), PCON vb. dahildir. Bu 21 özel fonksiyon kaydı için 21 benzersiz konum vardır ve bu kayıtların her biri 1 bayt boyutundadır.

Hangisi özel işlev kaydı değildir?

Aşağıdakilerden hangisi özel fonksiyon yazmacı değildir? Açıklama: akümülatör çoklu işlevler için kullanılabilen genel bir işlev kaydıdır. Açıklama: SP, yığın tepesinin adresini saklayan yığın işaretçisinin kısa biçimidir. 7.8051'deki özel fonksiyon kayıtları nelerdir?

 • 8051 Mikrodenetleyici Özel Fonksiyon Kayıtlarının Kategorileri. ...
 • A veya Akümülatör (ACC) ...
 • B (Kayıt B) ...
 • Veri İşaretçisi (DPTR – DPL ve DPH) ...
 • Yığın İşaretçisi (SP) ...
 • PCON (Güç Kontrolü) ...
 • SCON (Seri Kontrol) ...
 • TCON (Zamanlayıcı Kontrolü)

Özel işlev kayıtları nasıl çalışır?

Özel Fonksiyon kayıtları

Her bit, mikrodenetleyici çevre birimlerinden birine veya diğerine bağlanır. Her biri daha sonra çevre biriminin çalışma modunu ayarlamak veya çevre birimi ile mikro denetleyici çekirdeği arasında veri aktarmak için kullanılır .

8051 özel fonksiyon kayıtları

32 ilgili soru bulundu

PIC mikrodenetleyicideki özel fonksiyon kayıtları nelerdir?

Özel fonksiyon kayıtları, özel atanmış işlevler için kullanılan bellek kayıtları . Bu kayıtlar, PIC yongası içinde çeşitli atanmış işlevleri yerine getirir. Bu PIC çipinin içindeki her bir özel işlev, bu kayıtlar kullanılarak kontrol edilir.

Genel amaçlı ve özel amaçlı kayıtlar nelerdir?

Adından da anlaşılacağı gibi, her özel amaçlı kayıt, bir amaç ve yalnızca bu amaç için belirlenir. Genel amaçlı yazmaçlar ise yazılım için karalama defteri görevi görür. Bunlar parametreleri fonksiyonlara geçirmek, dönüş değerlerini ve hesaplamalar sırasında ara değerleri depolamak için kullanılır .

Aşağıdakilerden hangisi 8 bitlik özel fonksiyon kaydıdır?

açıklama: kayıtlar, PSW, TCON ve Akümülatör 8 bitlik kayıtlardır. 2. Aşağıdaki kayıtlardan hangisi bayt olarak adreslenebilir? Açıklama: TMOD, SP, TH0, TH1, TL0, TL1 kayıtları bayt olarak adreslenecektir.

Kayıtların işlevleri nelerdir?

Kayıtlar, kullanılan bir tür bilgisayar belleğidir. verileri ve talimatları hızlı bir şekilde kabul etmek, depolamak ve aktarmak için CPU tarafından hemen kullanılıyor.


Hangisi özel amaçlı kayıt defteridir?

Bir Özel Fonksiyon Kaydı (veya Özel Amaçlı Kayıt veya sadece Özel Kayıt) bir mikroişlemci içindeki bir kayıt mikroişlemcinin işlevinin çeşitli yönlerini kontrol eden veya izleyen .

Hangi kayıt 16 bit özel amaçlı kayıttır?

Yığın İşaretçisi (SP):

Yığının en üstündeki adresi her zaman saklayan 16 bitlik özel amaçlı bir kayıttır. yani, her zaman Yığının tepesine işaret eder. Yığın, verileri geçici olarak depolamak için kullanılan bellek konumunun bir parçasıdır.

8086'daki özel amaçlı kayıtlar nelerdir?

8086'da iki özel amaçlı kayıt vardır, yani. talimat işaretçisi (ip) ve bayrak kaydı . IP bazen pc (program sayacı) olarak adlandırılır. Bu kayıtlara doğrudan erişilemez, bunun yerine yürütme sırasında işlemci tarafından değiştirilirler.

8051'in PSW'si nedir?

bu Program Durum Kelimesi (PSW), mevcut CPU durumunu yansıtan durum bitlerini içerir. 8051 varyantları, bu durum bilgisi ile PSW adı verilen özel bir fonksiyon kaydı sağlar.


8031 ve 8051 arasındaki fark nedir?

8031 ve 8051 arasındaki fark nedir? bu 8031'de kesinti yok . 8031 ROM'suzdur. ... 8051, 64 bayt daha fazla belleğe sahiptir.

Tipik bir bilgisayardaki özel kayıtlar nelerdir, amaçları uygun montaj talimatı örneği ile açıklar?

Özel amaçlı bir kayıt, bir gerçekleştirmek için belirli kontrol veya veri işleme görevi . CPU içinde bir dizi özel amaçlı kayıt vardır. Yukarıdaki şema, CPU'nun verileri işlemek ve program talimatlarını takip etmek için bir dizi kayıt içerdiğini göstermektedir.

8051 mikrodenetleyicide kaç tane kayıt var?

8051 içerir 3. 4 genel amaçlı veya çalışan kayıtlar. Bunlardan ikisi, A ve B kayıtları, 8051 merkezi işlem biriminin (CPU) matematiksel çekirdeğini oluşturur. Diğer 32'si, her biri RO ila R7 olarak adlandırılan sekiz kayıttan oluşan BO-B3 olmak üzere dört bankada dahili RAM'in bir parçası olarak düzenlenmiştir.

Bilgisayardaki register çeşitleri nelerdir?

Farklı CPU Kayıtları Sınıfları

 • akümülatör: ...
 • Bellek Adres Kayıtları (MAR): ...
 • Bellek Veri Kayıtları (MDR): ...
 • Genel Amaçlı Kayıtlar: ...
 • Program Sayacı (PC): ...
 • Talimat Kaydı (IR):


Özel ve genel amaçlı arasındaki fark nedir?

Farklı işlevler için farklı programlar için genel amaçlı bir bilgisayar kullanılır. Bir çok şey yapmak için kullanılabilir. Özel amaçlı bir bilgisayar yalnızca özel işlevler için tasarlanmıştır. Genellikle sadece bir şey yapmak için yapılır.

Özel amaç ile genel amaç arasındaki fark nedir?

Genel amaçlı bilgisayarlar, çeşitli görevleri yerine getirebilecek şekilde tasarlanmıştır uygun programlarla yüklendiğinde, özel amaçlı bilgisayarlar tek bir görevi yerine getirmek için tasarlanmıştır.

Özel amaçlı kayıtlar olarak bilinen kayıt türleri nelerdir?

Özel amaçlı kayıtlar (SPR) program durumunu tutar; genellikle şunları içerir: program sayacı (diğer adıyla talimat işaretçisi), yığın işaretçisi ve durum kaydı (diğer adıyla işlemci durum kelimesi).

PIC16F877A'nın genel amaçlı registerleri nelerdir?

Genel Amaçlı Kayıt (GPR) bellek haritası (PIC16F877A) aşağıdaki şekilde gösterilmektedir. Özel fonksiyon kayıtları aynı zamanda hafıza kayıtlarıdır. özel atanmış işlevler . ... Bu kayıtlar, cihazın istenen çalışmasını kontrol etmek için CPU ve çevre modülleri tarafından kullanılır.


GPR ve SFR nedir?

Veri belleği, Özel İşlev Kayıtları (SFR) alanından oluşur ve Genel Amaçlı Kayıtlar (GPR) alanı . SFR'ler cihazın çalışmasını kontrol ederken, GPR'ler veri depolama ve not defteri işlemleri için genel alandır. Veri belleği hem GPR hem de SFR alanları için depolanmıştır.

PSW kaydı nedir?

Program Durum Sözcüğü veya PSW, işletim sistemi tarafından sağlanan 8 bayt (veya 64 bit) uzunluğunda bir veri topluluğudur. BT sistemin mevcut durumunu takip eder .